Kadınlarda sitting-rising testi ile fiziksel aktivite düzeyi, bazı motorik ve antropometrik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between sitting-rising test and physical activity level, some motoric along with anthropometric features in women
  1. Tez No: 632129
  2. Yazar: GÖNÜL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınlarda sitting-rising testi (SRT) ile fiziksel aktivite düzeyi, bazı motorik ve antropometrik özellikler arasındaki ilişki ve SRT kategorilerine göre fiziksel aktivite düzeyi, bazı motorik ve antropometrik özellikleri arasındaki farkın incelenmesidir. Çalışmaya 35-55 yaş arası sağlıklı sedanter kişiler arasından 200 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Kadınların fiziksel aktivite düzeyleri (FAD) fiziksel aktivite ölçeği ile, vücut yağ yüzdesi (VYY) skinfold ile, sırt-bacak kuvvetleri sırt ve bacak dinamometresi, esneklikleri otur-uzan, denge performansları y denge testi ve fiziksel uygunlukları SRT testi ile değerlendirilmiştir. Kadınların değişkenlerinin birbirleri arasındaki ilişkiyi belirlemede Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. SRT kategorileri gruplar arasındaki farkı belirlemede One Way Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the difference between sitting-rising test (SRT) and physical activity level (PALs), the relationship between some motoric and anthropometric features, and the level of physical activity according to SRT categories, some motoric and anthropometric features. A total of 200 women among the healthy sedentary people between the ages of 35 and 55 voluntarily participated in the study. PALs sof women were evaluated by physical activity scale, body fat percentage by skinfold, back-leg strength, back and leg dynamometer, flexibility, sit-reach, balance performance, y balance test and physical fitness SRT test. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between the variables of women. SRT categories was used to One Way Anova test determine the difference between groups.