İki farklı sabit lingual retainer materyalinin periodontal etkilerinin prospektif klinik değerlendirilmesi
Prospective clinical evaluation of periodontal effects of two different fixed lingual retainer materials
  1. Tez No: 632130
  2. Yazar: ZEYNEP NORÇİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA MÜGE BAKA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı paslanmaz çelik ve cam fiberle güçlendirilmiş kompozit sabit retainer materyallerinin periodontal dokulara etkisinin klinik, radyografik ve mikrobiyal olarak incelenmesidir.Yaş ortalamaları 16,2 ± 1,8 yıl olan 40 hasta (26 kız, 14 erkek) rastgele iki gruba ayrılmış, birinci grupta 0,0195 inç çapında 6 sarmallı paslanmaz çelik retainer (Dentaflex® Dentaurum, Phorzeim, Almanya), ikinci grupta 0,024 inç çapında cam fiberle güçlendirilmiş kompozit retainer (EverStick® Ortho, Stick Tech Ltd Oy, Turku, Finlandiya) mandibular kanin-kanin arası tüm dişlerin lingualine yapıştırılmıştır. Plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondlanabilir cep derinliği (SCD), sondlamada kanama indeksi (SKI) ve diştaşı indeksi (DI) ölçümleri sabit retainer yapıştırılma seansı (T0), yapıştırılma seansından 1 ay sonra (T1), yapıştırılma seansından 3 ay sonra (T2) ve yapıştırılma seansından 6 ay sonra (T3) yapılmıştır. T0 ve T3 zamanlarında sabit retainer yapıştırılmış dişlerden periapikal radyografiler alınarak alveol kemiğinde rezorpsiyon varlığı değerlendirilmiştir. T0 ve T3 zamanlarında subgingival plak örnekleri steril paper pointler ile alınarak A.actinomycetemcomitans ve P.gingivalis bakterilerinin kantitatif incelemesi real-time polimeraz zincir reaksiyonu (Real-time PCR) kullanılarak yapılmıştır. Klinik periodontal bulgular değerlendirilirken gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, grup içi karşılaştırmalarda Friedman testi kullanılmıştır. Radyolojik değerlendirmelerin zamanlara ve gruplara göre farklılığının incelenmesi için ki-kare testi yapılmıştır. Mikrobiyolojik bulgular değerlendirilirken gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon testi kullanılmıştır. A.actinomycetemcomitans ve P.gingivalis bakteri sayılarının 6 aylık dönemde grup içi ve gruplar arası değişimleri anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). PI, DI ve SKI ölçümlerinin T0'dan T3'e olan grup içi değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). GI değerinde 1. ve 3. aylarda, SKI ve SCD değerlerinde ise 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the clinical, radiographical and microbial effects of glass fiber reinforced composite fixed retainers and stainless steel fixed retainers on periodontal tissues.Forty post-orthodontics patients (26 female and 14 male) with 16,2 ± 1,8 years mean age were divided into two groups randomly. The patients underwent bonding with glass fiber reinforced fixed retainers and stainless steel fixed retainers after being informed about standart oral hygiene procedures. Clinical periodontal measurements, including plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), bleeding on probing (BOP) and calculus index (CI) were obtained at baseline (T0), 1 month after fixed retainer bonding (T1), 3 months after fixed retainer bonding (T2) and 6 months after fixed retainer bonding. Periapical radiographies were taken at T0 and T3 for the evaluation af alveolar bone level. Subgingival plaque samples were obtained with sterile paper points at T0 and T3 for the detection of bacteria. A quantitative microbiological analysis for Aggregatibacter actinomycetemcomitans and Porphyromonas gingivalis bacteria was performed using Real-time polymerase chain reaction (PCR). The Mann-Whitney U, Friedman, Wilcoxon, chi-square tests were used for statistical comparison of the groups. The numbers of Aggregatibacter actinomycetemcomitans and Porphyromonas gingivalis bacteria were not statistically different between and within groups (P >0.05). Intragroup changes of PI, CI and BOP measurements from T0 to T3 were statistically significant (p0.05).