Umblikal kordonun biyomekanik özellikleri ve kordon kalınlığının perinatal sonuçlarla ilişkisi
Biomechanical properties of umbilical cord and cord thickness relationship with perinatal outcomes
- Tez No: 632171
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇORAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Umblikal kordonun biyomekanik özellikleri ve kordon kalınlığının perinatal sonuçlarla ilişkisi Giriş ve Amaç: Diyabetik, preeklamptik ve kontrol gruplarında umblikal kordon çapı ve biyomekanik testlerle özelliklerinin belirlenmesi ve perinatal sonuçlarla ilişkisini anlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Eylül-Aralık 2019 tarihleri arasında doğum yapan diyabetik, preeklamptik ve sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 3 grup altında hasta verileri toplandı. Power analiz sonucu her grup için 30 toplam 90 hasta verisi elde edildi. Gebelerin doğum öncesi demografik verileri, gebelik bilgileri, ultrasonda gelişim ve doppler verileri kaydedildi. Doğum esnasında kordonlarından numuneler alınarak çapı ölçüldü kesit hazırlandı ve %5 formaldehit sıvısında 20 gün bekletildi. Doğum sonrasında yenidoğan parametreleri not edildi.Ardından biyomedikal mühendisliği laboratuarına numuneler götürülerek çekme test işlemi uygulandı. Veriler hesaplanarak elastisite modül formülünden elastisite modül verileri elde edildi. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20.0 istatistiksel veri programı ile değerlendirildi. P değeri
Özet (Çeviri)
Biomechanical properties of umbilical cord and cord thickness relationship with perinatal outcomes Objective : It is aimed to determine the properties of umbilical cord diameter and biomechanical tests in diabetic, preeclamptic and control groups, to understand its relationship with perinatal outcomes. Material and Method: Patients data were collected under 3 groups in our clinic: diabetic, preeclamptic and healthy control group giving birth between September-December 2019. A total of 90 patient data were obtained for each group as a result of power analysis. Prenatal demographic data, pregnancy information, ultrasound development and doppler data of pregnant women were recorded. Samples were taken from the cords during delivery, the diameter was measured, the section was prepared and kept in 5% formaldehyde liquid for 20 days. Newborn parameters were noted after delivery. Tensile testing was then carried out by taking samples to the biomedical engineering laboratory. By calculating the data, elasticity module data were obtained from the elasticity module formula. The data obtained were evaluated with IBM SPSS Statistics 20.0 statistical data program. P value