C şekilli kanallarda farklı şekillendirme ve dolum tekniklerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of different shaping and obturation techniques in simulated c-shaped root canals
  1. Tez No: 632238
  2. Yazar: ANIL ÖZGÜN KARATEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Değişik C-tipi kanal konfigurasyonuna sahip mandibular molar dişlerden 3D baskı ile elde edilen rezin replikalarda farklı şekillendirme ve kanal dolgu yöntemlerinin etkinliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Konik ışınlı bigisayarlı tomografi (KIBT)'ye göre C1,C2 ve C3-tipi 3 adet mandibular molar diş seçilmiştir. Her bir dişin 2 adet rezin replikası üretilerek, Reciproc Blue veya Hyflex EDM ile şekillendirilmiş, bunlardan 3D baskı ile 90 rezin replika üretilmiş, 3 gruba ayrılarak, lateral kondansasyon (LK), devamlı ısı ile obturasyon (DIO) veya kor içeren güta-perka (GC) dolum teknikleri ile doldurulmuştur. Alınan horizontal kesitlerin stereomikroskop görüntülerinden güta-perka, pat ve boşluk alan yüzdeleri hesaplanmıştır. Ayrıca her C-tipinden 10 adet replika, 3D baskı ile üretilerek Reciproc Blue veya Hyflex EDM sistemlerinden biriyle şekillendirilmiş; KIBT görüntülerinden oluşturulan 3D modellemelerden şekillendirme öncesi ve sonrası kanal hacim verileri elde edilerek, uzaklaştırılan rezin miktarı ve kanal hacmindeki yüzde değişimi hesaplanmıştır. Bulgular: C1'de, DIO'da, 2 mm kesitlerde, LK ve GC'ye göre daha az güta-perka (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: To compare the efficiency of different instrumentation and root canal filling techniques in different configurations of C-shape canals of 3D printed resin replicas. Materials and Methods: C1,C2 and C3-type 3 mandibular molar teeth were selected based on CBCT. Two replicas of selected teeth were manufactured with a 3D-printer and their canals were instrumented with Reciproc Blue(RB) or Hyflex EDM(HEDM). Total of 90 replicas were produced from these and divided into 3 groups, roots filled with either lateral condensation (LC), continuous wave of obturation(CWO) and core carrier gutta-percha(GC). Gutta-percha, sealer and void areas were evaluated on stereomicroscope images of horizontal cross-sections with image analysis sofware. Later on, 10 replicas from each C-type were manufactured with 3D-printer and divided into 2 groups and instrumented with either RB or HEDM. Then removed resin amount and percentage of volume change in root canals were calculated from 3D modelings resin replicas extracted from pre and post instrumentation CBCT scans. Results:In C1-type at 2mm slices, CWO showed less gutta-percha and more sealer than CLC and GC; in C2-type,at all slices and total area, CWO showed more gutta-percha and less sealer than LC and GC, in C3-type,at 2mm slices, GC showed more gutta-percha and less sealer than CLC and CWO(p0.05).