Şizofreni tanılı hastaların fiziksel şiddete maruziyeti, fiziksel şiddetin bakım veren yükü ve içselleştirilmiş damgalanma ile ilişkisi
Exposure of patients with schizophreni̇a to physical violence, the relationship of physical violence with care burden and internalized stigmatization
  1. Tez No: 632241
  2. Yazar: MEHMET BUDAK
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET FATİH ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada şizofreni tanılı hastaların fiziksel şiddete maruziyeti ve fiziksel şiddet uygulama sıklığının kontrol hasta grubuyla (duygudurum ve psikotik hastalık dışı diğer psikiyatrik hastalıklardan oluşan) kıyaslanması; ayrıca fiziksel şiddetin (fail ya da mağdur olmanın) şizofreni tanılı hastalarda içselleştirilmiş damgalanmaya ve bakım veren yüküne etkisinin araştırılması planlandı. Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2019- Ekim 2019 ayları arasında, araştırma hakkında bilgilendirilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde şizofreni, şizoafektif bozukluk tanılarıyla yatarak tedavi görmekte olan (klinik olarak remisyonda, KPDÖ
Özet (Çeviri)
Objectives: In this research, we studied the extent of exposure to physical violence and committing violence in patients diagnosed with schizophrenia in comparison to a control group consisting of patients with psychiatric diseases other than psychotic and mood disorders. Moreover, we investigated the effects of physical violence on internalized stigmatization and the burden of care in schizophrenic patients. Method: Between August 2019 and October 2019, a total of 100 hospitalized patients diagnosed with schizophrenia or schizoaffective disorder (clinically in remission, BPRS