Sinoptik İnciller'de Yahudiliğe ait izler (Mesih, Tanrı'nın Krallığı, yasa, temizlik)
Hebraism in synoptic gospels (Messiah, Kingdom of God, law, purity)
  1. Tez No: 632306
  2. Yazar: ZEYNEP YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda Sinoptik İnciller'de Yahudilik konusu, Mesih, Tanrı'nın Krallığı, Yasa ve Temizlik alt başlıklarıyla ele alınmıştır. Giriş bölümünde Sinoptik İncillerin oluşum evreleri ile bu metinlerin tarihsel ve kültürel arka planını oluşturan ikinci Mabet dönemi Yahudiliği hakkında kısa bilgi verilmiştir. Sinoptik İnciller'i Eski Ahit'le ve ikinci Mabet dönemi dini ortamı ile karşılaştıracağımız çalışmamızın birinci bölümünü teolojik boyut başlığı altında Mesih ve Tanrı'nın Krallığı, ikinci bölümünü hukuki boyut başlığı altında Yasa ve Temizlik konuları oluşturmaktadır. Sinoptik İncil yazarları, Hz. İsa'nın ilk inananlarına, gerek Eski Ahit'in Yunanca tercümesi olarak ifade edilen Septuaginta'dan gerekse ikinci Mabet döneminde meydana getirilen diğer metinlerden referanslarla iddialarını sunmuşlardır. Bu iddiaların başında Hz. İsa'nın beklenen Mesih olarak geldiği ve Tanrı'nın Krallığı'nı duyurduğu yer almaktadır. Mesih ve Krallık betimlemeleri, ikinci Mabet döneminin dini anlayışlarındaki çeşitlilikten etkilense de Sinoptik İncil yazarları, iddialarını halkın yakından bildiği anlatımlarla desteklemişlerdir. Yasa ve temizlik konusu ikinci Mabet döneminde mezhep ayrılıklarının en önemli nedenleri arasında yer almış ve Sinoptik İncil yazarlarına göre Hz. İsa, halkı, yaklaşan Tanrı Krallığı konusunda olduğu gibi bu konularda da uyarmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the subject of Judaism in Synoptic Gospels was discussed under the subheadings of Messiah, the Kingdom of God, Law and Purity. In the introduction part, brief information about the formation phases of the Synoptic Gospels and the Judaism of the Second Temple period, which constitutes the historical and cultural background of these texts are given. The first part of our study, which we will compare the Synoptic Gospels with the Old Testament and the religious environment of the Second Temple period, is the theological dimension with the subjects Messiah and the Kingdom of God. And the second part is the Law and Purity under the title of the legal dimension. Writers of the Synoptic Gospels submitted their claims to Jesus' first believers, both from Septuaginta, the Greek translation of the Old Testament, and other texts produced during the second Temple period. It is located that Jesus came as the expected Messiah and announced the Kingdom of God. Although the descriptions of Messiah and the Kingdom were influenced by the diversity in the religious conceptions of the second Temple period, the Gospel writers supported their claims with expressions that the public knew closely. The subject of law and purity were important reasons of the sectarian separations during the Second Temple period, and according to the Gospel writers, Jesus tried to raise people's awareness of these matters, just like the Kingdom of God.