Obezite hastalarında orta ve yüksek şiddette uygulanan aerobik egzersizin metabolik faktörler, vücut kompozisyonu, kas gücü, aerobik kapasite üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of moderate and high-intensity aerobic exercises on metabolic factors, body composition, muscle strength, aerobic capacity in obesity patients
- Tez No: 632414
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAY CİNEVRE SOYUPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obeziteli hastalarda orta şiddetli ve yüksek şiddetli aerobik egzersiz uygulamalarının vücut kompozisyonu, aerobik kapasite, kas gücü ve metabolik faktörleri üzerine olan etkilerini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Metod: Kronik hastalık ve sigara öyküsü olmayan 25 obez katılımcı çalışmaya alındı. Katılımcılar randomize olarak yüksek şiddetli aralıklı egzersiz (YŞAE) (n=13) ve orta şiddetli sürekli egzersiz (OŞE) (n=12) gruplarına ayrıldı. 10 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 40 dakika gözlem altında bisiklet ergometresinde egzersiz yaptırıldı. Egzersiz programı öncesi ve sonrası VO2 maks, maksimum iş yükü, vücut kompozisyonu değerlendirildi. Alınan kan örneklerinden açlık kan şekeri, insülin, glukohemoglobin, lipid profili, sensitif CRP, myostatin ve neuregulin-4 çalışıldı. Dinamometre ile diz fleksör ve ekstansör kas güçleri, USG ile abdominal cilt altı yağ kalınlığı, indirekt kalorimetre ile bazal metabolizma hızı ölçüldü. Bulgular: Her iki grupta da bel çevresi azaldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine and compare the effects of moderate and high intensity aerobic exercise trainings on body composition, aerobic capacity, muscle strength and metabolic factors in obese patients. Methods: A total of 25 obese patients without any chronic disease and smoking history were included in the study. Participants were randomized to high intensity interval training (HIIT) (n=13) or moderate intensity continuous training (MICT) (n=12). They completed supervised training for 40 min, 3 times/week for 10 weeks. VO2 max, maximum work load and body composition were evaluated at baseline and at the end of the exercise program. Fasting blood glucose, insulin, hbA1c, lipid profile, high sensitivity C-reactive protein (hsCRP), myostatin and neuregulin-4 were studied from the blood samples. Flexor and extansor knee strengths were measured using dynamometer, abdominal subcutaneous fat thickness was measured using US and basal metabolic rate was measured using indirect calorimetry. Results: Waist circumference decreased in both training groups (p0,05). HIIT exhibited a significant increase in HDL cholesterol than MICT (p=0,02).