Tatvan Limanı'nın yeşil liman kriterleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Tatvan Port in terms of green port criteria
  1. Tez No: 632415
  2. Yazar: MEHMET ILIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DURMAZ BEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tatvan Limanı Van Gölü üzerinde doğal olarak korunaklı bir koyda yer almaktadır. İstanbul-İran demiryolu üzerinde bulunan Van Gölü üzerinden vagonlarla tren-feri taşımacılığı yapılmaktadır. 2018 yılında 323,5 milyon TL yatırımla eski feribotların yaklaşık 4 katı büyüklükte iki feribot inşa edilerek suya indirilmiştir. Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve toplumda çevre duyarlılığının artması, kaynakların akılcı kullanımı, sürdürülebilir kalkınma ve gelişirken ortaya çıkacak çevresel sorunların azaltılmasına olan ilgi liman işletmelerinde Yeşil Liman uygulamalarını ortaya çıkarmıştır. Tatvan Feribot İşletme Müdürlüğüne yeşil liman özelliğini kazandırmak amacı ile 2019 yılında çalışmalar başlamıştır. Yeşil Liman etiketi için Çevre Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi gibi Entegre Yönetim Sistemlerinin liman işletmesindeki uygulamaları başlatılmıştır. Bu kapsamda limanın bütün eksiklikleri tespit edilerek idareye bildirimler yapılmış ve birçok eksiklik giderilmiştir. Atık kabul tesisinin yeni feribotlara göre revize edilmesi, atıksu deşarj konulu çevre izninin alınması, atık kabul tesisi lisans işlemlerinin yapılması, geçici atık depolama alanının revize edilmesi, ışıklandırma sistemlerinde sensörlü led sistemlerin tercih edilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik öz tüketim giderlerinin karşılanması sürecinde orta ve uzun dönemli olarak projelendirilmesi ve kaynak temininin yapılması gibi çalışmalar 2020 yılı içerisinde sonuçlandırılacak olur ise Tatvan Feribot İşletme Müdürlüğüne sürdürülebilir bir yeşil etiket kazandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Tatvan Harbor is located in a naturally sheltered bay on Lake Van. Train-ferry transportation is carried out by wagons over Lake Van on the Istanbul-Iran railway. In 2018, with the investment of 323.5 million Turkish Liras, two ferries approximately 4 times the size of old ferries were built and launched. The international conventions to which we are a party and the increase in environmental awareness in the society, the rational use of resources, sustainable development and the reduction of environmental problems that may arise while developing have revealed Green Port practices in port operations. Work has started in 2019 to give Tatvan Ferry Operations Directorate a green port feature. Applications of Integrated Management Systems such as Environmental Management System, Occupational Health and Safety Management System, Quality Management System for the Port of Green Harbor have been initiated. In this context, all the deficiencies of the port were identified and notifications were made to the administration and many deficiencies were corrected. Medium and long in the process of revising the waste reception facility according to new ferries, obtaining environmental permission on wastewater discharge, conducting waste reception facility licensing processes, revising the temporary waste storage area, preferring led systems with sensors in lighting systems, meeting the electricity self consumption expenses of renewable energy sources If works such as project design and resource provision are to be concluded in 2020, a sustainable green label will be provided to the Tatvan Ferry Operations Directorate.