Konveks fonksiyonlar için genelleştirilmiş integral eşitsizlikleri
Generalized integral inequalities for convex function
- Tez No: 632424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması konveks ve s-konveks fonksiyonlar yardımıyla elde edilen genelleştirilmiş Hermite-Hadamard ve Fejer tipli eşitsizlikler üzerinedir. Altı bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümü giriş niteliğinde olup ikinci bölümde tezin hazırlanmasında kullanılan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde literatürde var olan bazı Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler sunulmuştur. Dördüncü bölümde konveks ve s-konveks fonksiyonların çarpımı için Fejer tipli eşitsizlikler incelenmiştir. Beşinci bölümde ise dördüncü bölümde ispatlanan eşitsizlikler yardımıyla Riemann-Liouville kesirli integrallerini içeren bazı Fejer tipli eşitsizlikler elde edilmiştir. Tezin son kısmı olan altıncı bölümde ise bazı sonuçlar ve sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about generalized Hermite-Hadamard and Fejer type inequalities obtained with the help of convex and s-convex functions. The first part of this study, which is prepared as six chapters, is an introduction and in the second chapter some definitions and theorems used in the preparation of the thesis are given. In the third chapter, some Hermite-Hadamard type inequalities in the literature is presented. In the fourth chapter, Fejer type inequalities is examined for the product of convex and s-convex functions. In the fifth chapter, some Fejer type inequalities including Riemann-Liouville fractional integrals is established with the help of the inequalities that are proved in the fourth chapter. In the sixth chapter that is the final section of the thesis, some conclusions and some directions for future researches are given.