Spatially varying single image deblurring using cyclegans
İmgelerde uzamsal olarak değişen bulanıklığın çevrimsel çekişmeli ağlar ile giderilmesi
  1. Tez No: 632429
  2. Yazar: GİZEM ESRA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE AKARUN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, uzamsal olarak değişken nesne hareket bulanıklığı ve eşleştirilmemiş bulanık/keskin eğitim çiftleri varlığında el görüntülerinden bulanıklığı kaldırmayı öğrenen yeni bir yöntem öneriyoruz. Sentetik bulanıklık eklenmiş verilerden ayrık gösterimleri öğrenerek görüntüde bulanıklığı kaldırma konusunda bir miktar başarı elde edilmiş olsa da, bu yöntemler hızla hareket eden nesneler var ise iyi performans göstermez; bu sebeple düşük poz tahmin performanslarının ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Bu durum çoğu zaman işaret dili konuşan bir kişinin ellerini ani hareket ettirmesiyle meydana gelir. Bu sorunları imge içeriğinden (el dokusu, arka plan) bulanıklık bilgilerini kaldırarak çözmeyi öneriyoruz. Birbirlerine eş gelen eğitim çiftlerinin olmayışı, ayrık gösterimlere dayanarak bulanıklaştıran /bulanıklık kaldıran paralel ağlarla ve çapraz döngü tutarlılık kayıpları ile çözümlendirilmiş ve kısmi evrişimli ağ kullanılarak bulanık bölgelerden uzamsal değişken bilgi öğrenilmiştir. Sonuçlarımızı hem niteliksel hem de niceliksel olarak, gerçek bulanık görüntülerden ve keskin imgelerden oluşan bir veri kümesi ve sentetik bulanıklık içeren bir veri kümesi üzerinden sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a novel method that learns to deblur hand images in the presence of spatially-varying object motion blur and unpaired blurry/sharp training pairs. While some success has been achieved in image deblurring by learning disentangled representations from synthetically blurred data, these methods do not perform well when objects in the frame are moving rapidly; consequently resulting in inferior pose estimation performances. This commonly occurs when the hands of a signer moves abruptly in a sign language setting. We propose to solve these problems by disentangling blur information from image content (hand texture, background). Lack of non-corresponding training pairs is dealt with cross-cycle consistency losses in blurring/deblurring branches based on disentangled representations and spatially-variant blur is extracted from blur-degraded regions using partial convolutions. We test our results both qualitatively and quantitatively on a novel hand blur dataset consisting of real blurry images and sharp frames as well as a reference synthetically blurred dataset.