Integrated cmos receiver system for high speed visible light communication
Yüksek hızlı görünür ışık iletişimi için cmos tabanlı tümleşik alıcı geliştirilmesi
  1. Tez No: 632430
  2. Yazar: TUFAN ERKINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARDA DENİZ YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mikroişlemcilerin hızı son on yılda aşırı bir artış gösterdi. Sistemin genel hızı yalnızca mikroişlemcilerin hızını değil, aynı zamanda verilerin sistem içinde dağıtıldığı kanalların hızını da tanımlamaktadır. Optik kanal kullanarak, artan veri hızı ile çok yüksek bir veri aktarım ve alım hızı hedeflenmektedir. Ancak, Görünür Işık İletişim Sistemi, aktarıcı olarak görünür dalga boyunda ışık yayan diyot (LED), iletişim kanalı, alıcı olarak fotodiyot ve akım işaretini voltaj işaretine dönüştüren trans-empedans yükselticisi olan dört ana bileşenden oluşur ki bu sistemin genel hızı LED'un düşük bant genişiliği nedeniyle sınırlıdır. Sistemin hızını artırmak için, LED'tan üretilen sınırlı bant genişliğinin daha yüksek veri hızı elde edebilmemiz için artırılması gerekmektedir. Denkleştirme bu amaç için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemin devresi denkleştirici olarak adlandırılır. Denkleştirici LED'un bant genişliğini artırmak için kullanılabilir. Bu tezde öncelikle Trans-empedans Kuvvetlendiricisi ve Ayrık Alıcı Sistemi ayrık elemanlar kullanılarak Advanced Design System (ADS) ve Altium Designer ile tasarlanmış ve simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu devrelerin simülasyon ve ölçüm sonuçları verilmiştir. İkinci olarak, CMOS tabanlı tümleşik alıcı sistemi 130 nm CMOS teknolojisi kullanılarak Mentor Graphics ile tasarlanmış ve simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra yerleşim öncesi ve sonrası simülasyon sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The speed of microprocessor has risen excessively during the last decade. The overall speed of the system is defined not only the speed of microprocessor but also the speed of the channels by which data is distributed inside the system. Using optical channel, a very high speed of data transmission and reception is aimed with the increased data rate. However Visible Light Communication System consists of main four components, which are Light Emitting Diode (LED) in the visible wavelength as transmitter, communication channel, photodiode as receiver and trans-impedance amplifier converting the current signal to voltage one, where the overall speed of the system is limited due to the low bandwidth of the LED. In order to increase the speed of the system, the restricted bandwidth generated from a LED has to be extended which allows us to obtain higher data speed. Equalization is one of the methods used for this purpose. The circuit of this method is called Equalizer. It can be used in order to increase the bandwidth of a LED. In this thesis, firstly Trans-impedance Amplifier and Discrete Receiver System are designed and simulated with Advanced Design System (ADS) and Altium Designer using discrete elements. Then, the simulation and measurement results of these circuits are given. Secondly, Integrated CMOS Receiver System is designed and simulated with Mentor Graphics using 130 nm CMOS technology and its pre and post-layout simulation results are given.