Kadın futbolcularda alt ekstremite kas kuvveti, dikey sıçrama ve anaerobik güç parametreleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The examination of relationships between lower extremity muscle strength, vertical jump and anaerobic power parameters in female football players
  1. Tez No: 632452
  2. Yazar: NECDET APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, kadın futbolcuların alt ekstremite kas kuvvetinin, dikey sıçrama ve anaerobik güç performansları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, TFF Kadınlar 3.Liginde aktif olarak futbol oynayan 23 kadın futbolcu ile gerçekleştirildi. Boy uzunluğu ölçümleri Holtain marka stadiometre kullanılarak, vücut ağırlığı ölçümleri Jawon Body Composition Analyzer Model X-Scanplus II marka analiz cihazı kullanılarak, alt ektremiteye ait kuvvet ölçümleri CSMİ Humac Norm marka dinamometre kullanılarak, dikey sıçrama ölçümleri Witty Microgate marka mat ve görüntüleme cihazı kullanılarak, anaerobik güç ve kapasite ölçümleri ise Monark Ergomedic 894E marka bisiklet ergometresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik testi için Shaphiro Wilk testi uygulandı. Bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Çoklu Regresyon Analizi uygulandı ve anlamlılık değeri p0.05). Sonuç: Sonuç olarak, kadın futbolcularda, yüksek açısal hız değerlerinde alt ekstremite ekstansör kas gruplarının izokinetik kuvvet değerleri ile dikey sıçrama ve anaerobik güç parametreleri arasındaki ilişkinin arttığı belirlenmiştir. Bununla beraber, açısal hızın artışına bağlı olarak alt ekstremite fleksör kas gruplarının izokinetik kuvvet değerleri ile dikey sıçrama ve anaerobik güç parametreleri arasındaki ilişkinin azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Purpose at this study is to examine the relationships between lower extremity muscle strength, vertical jump and anaerobic power parametres of women footballers. Material and Method: Study was realized with 23 women footballers playing football at 3rd Women League of Turkish Foorball Federation. Height measures were realized by using stadiometer branded Holtain, body weight measures were realized by using analyzer branded Jawon Body Composition Analyzer branded Model X-Scanplus II, Lower extremity strength measures were realized dynamometer branded CSMI Humac Norm, vertical jump measures were realized by using mat and imaging device braded Witty Microgate, anaerobic power and capacity measures were realized by using bicycle ergometry branded Monerk Ergomedic 894E. Statistical analysis of data obtained at the study was realized by using statistic packet programme SPSS 25.0. Shaphiro Wilk was applied for normality test of data. Multiple Regression Analaysis was applied to determine the relations between independent and depended variables and meaningfulness value was accepted as p 0.05). Conclusions: Consequently, it was determined that the relationship between isokinetic strength of lower extremity extensor muscle groups and vertical jump, anaerobic power in female soccer players increased at high angular velocity values. However, it could be said that the relationship between isokinetic strength of lower extremity flexor muscle groups and vertical jump, anaerobic power decreased depend on increase of angular velocity.