Psikiyatrik bozukluk eş tanısının, Obsesif Kompulsif Bozukluk'ta hastalık şiddeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of psychiatric disorders on diagnostic violence and quality of life in Obsesive Compulsive Disorders
- Tez No: 632474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışmamızda Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı hastalarda Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı-5'e (DSM-5) göre tanılanan psikiyatrik bozukluk eş tanılarının görülme oranları ile psikiyatrik bozukluk eş tanısı olan ve olmayan OKB olgularının sosyodemografik ve klinik özellikler, hastalık şiddeti, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile yaşam kalitesi açılarından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışma olup, çalışmaya Ekim 2019 – Mart 2020 ayları arasında, S.B.Ü. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde OKB tanısı ile ayaktan tedavi görmekte olan 127 hasta dahil edildi. Hastaların OKB tanıları DSM-5 ile kondu. Hastalara sosyodemografik veri formu, klinisyen için DSM 5 Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-5-CV) formu, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ) ve Semptom Çizelgesi, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HADÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Sürümü (WHOQOL-BREF TR) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %91.3'ünde yaşam boyu herhangi bir psikiyatrik bozukluk eş tanısı vardı. En yaygın görülen psikiyatrik bozukluk eş tanısı majör depresyon (%60.63) idi. Bunu sırası ile ayrılma anksiyetesi bozukluğu (%46.6), özgül fobi (%38.58) ve panik bozukluk (%37.01) takip etmekte idi. OKB olgularında, psikiyatrik bozukluk eş tanısı olan ve olmayan grup sosyodemografik ve klinik özellikler açısından karşılaştırıldığında anlamlı tek fark çalışma durumu idi.
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study, it was aimed to compare the prevalence rates of comorbid psychiatric disorders in Obsessive Compulsive Disorder (OCD) patients diagnosed with The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- 5 (DSM-5) and their socio-demographic and clinical features, disease severity, depression and anxiety levels and quality of life. Method: Our research is a cross-sectional study, and 127 outpatients undergoing treatment with the diagnosis of OCD were included on between October 2019 - March 2020, in Erenköy Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital. OCD diagnoses of the patients were made with DSM-5. Sociodemographic data form for patients, Structured Clinical Interview for DSM 5 Disorders (SCID-5-CV) form for clinician, Yale Brown Obsession Compulsion Scale (YBOCS) and Symptom Chart, Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HADS) and the Turkish version of the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF TR) were applied. Results: In 91.3% of the patients participating in the study, there was a lifelong comorbid psychiatric disorder. The most common psychiatric disorder comorbidity was major depression (%60.63). This was followed by separation anxiety disorder (%46.6), specific phobia (%38.58) and panic disorder (%37.01). When the group with and without comorbid psychiatric disorders in OCD was evaluated in terms of sociodemographic and clinical features, the only significant difference was the working status.