Bipolar afektif bozuklugu olan hastalarda eriskin tipi dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugunun yaygınlıgı.
Comorbidity of adult attention-deficit hyperactivity disorder and bipolar disorder
- Tez No: 247288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT ATİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bipolar AfektifBozuklugun Eksen I ve Eksen II tanılarla estanı oranlarının yüksek oldugu bildirilmektedir.Bu çalısmada BAB'u olan hastalarda DEHB estanısının yaygınlıgı ve klinik özelliklerininincelenmesi amaçlanmıstır. Bu amaçla çalısma grubunu olusturan DSM-IV-TR kriterlerinegöre BAB tanısı alan ve ötimik durumda olan 90 hasta yas, cinsiyet, egitim ve çalısmadurumu, yasal problem yasayıp yasamadıklarını sorgulayan sosyodemografik veri formu, EDEHByaygınlıgını degerlendirmek amacıyla Eriskin DEB/DEHB envanteri ve estanılarınincelenmesi amacıyla SCID-I uygulanmıstır. BAB'u olan hastaların % 38.7'sinde (n=34)yasam boyu geçirilmis DEHB vardı. Bunlardan % 61.7'si halen DEHB için tanı kriterlerinitam olarak karsılamaktaydı. BAB ek olarak Ç-DEHB olanların oranı %14.5 bulundu,bunların DEHB semptomları eriskinlik döneminde devam etmiyordu.. BAB ek olarak EDEHBtanısı alan 21 hastanın % 23.8'i dikkat eksikligi, %23.8'i hiperaktivite alt tipinde ve%52.4'ü bilesik tipte idi. Grupların sosyodemografik özellikleri incelendiginde DEHB olanve olmayan gruplar arasında yas, cinsiyet, medeni durum, egitim düzeyleri açısındanistatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. En az bir egitim yılı tekrarı varlıgı BAB'a ekolarak E-DEHB olan grupta yüksek (% 57.1) ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Kliniközellikler incelendiginde BAB'a ek olarak E-DEHB olan grupta diger gruplara göreistatistiksel olarak anlamlı ölçüde BAB'un baslangıç yası erkendi (p=0.044). BAB+E-DEHBgrubunun % 66.7'si erken baslangıçlıydı. Geçirilen ataklar arasında manik atak sayısıBAB+E-DEHB grubunda daha sık görülmekteydi (p=0.026). Gruplar estanı sıklıgı açısındankarsılastırıldıgında BAB+E-DEHB grubunda panik bozukluk (p=0.019), BAB+Ç-DEHBgrubunda ise obsesif kompulsif bozukluk (p=0.001) hariç diger Eksen I estanıları arasındaistatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Gruplar en az iki tane Eksen I psikiyatrikhastalık varlıgı açısından incelendiginde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farkbulundu (p=0.002). E-DEHB ve Ç-DEHB grubunda ikinci bir psikiyatrik hastalık estanısıvarlıgı BAB grubuna göre daha fazlaydı. Sonuç olarak E-DEHB'u BAB'ta sık görülen birestanıdır ve BAB'un daha erken yasta baslamasına, egitim süresinde yıl tekrarının artmasına,BAB seyrinde daha fazla manik atak geçirilmesine, daha fazla Eksen I psikiyatrik hastalıkestanısı varlıgına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bipolar Disorder (BD) are frequently seen together with Axis I and Axis IIdisorders. In this study, we aimed to asses the prevalence of adult attention deficithyperactivity disorder (ADHD) comorbidity in adults with BD and to compare the clinicalcharacteristics. We assessed 90 patients with a previous diagnosis of BD who are ineuthymic stage. We performed sociodemographic questionnaires, Wender Utah RatingScale, and Adult ADD/ADHD DSM IV based Diagnostic Screening and Rating Scale. Allpatients were interviewed for the presence of current adult and childhood ADHD diagnosisand other axis I psychiatric disorder comorbidities using the Structured Clinical Interview forDSM-IV (SCID). Among all patients, 37.8 % met the criteria for a lifetime diagnosis ofADHD. 61.7 % patients have current ADHD, while another subgroup of patients (14.5 %)received a diagnosis of childhood ADHD but did not fulfill the criteria for adult ADHD. Fiveof the 21 bipolar patients with adult ADHD fulfilled the DSM-IV criteria for attention deficitsubtype; another five of the 21 patiens fulfilled the DSM-IV criteria for hyperactive subtype;and eleven for mixed subtype. Subgroups in the sample did not show any significantdifferences with regard to the main demographic features of gender, current age, maritalstatus, and duration of education. When the clinical features were examined, BD+ADHD(66.7 %) group were more likely to have an earlier age of onset of BPD (age of onset