Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ergenlerde internet bağımlılığının prevalansı ve prediktörleri
Prevalence and predictors of internet addiction in adolescents with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 477984
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖNDER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Arka plan ve Amaç: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuk ve ergenlerin en sık görünen psikiyatrik bozukluklarındandır. DEHB'lilerin toplum geneline göre daha fazla bağımlılık riski taşıdıkları bilinmektedir. İnternet bağımlılığı da bu bağımlılıklardan biridir. Bu çalışmanın amacı kliniğe başvuran DEHB tanılı ergenlerde internet bağımlılığı/problemli internet kullanımının sıklığını ve ilişkili faktörleri (örneğin cinsiyet, DEHB farklı klinik görüntüleri, psikiyatrik eş tanı internet kulanım alışkanlıkları, sosyodemografik özelliklerini) araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerinden takipli, yaşları 12-18 arasında olan, DSM-V'e göre DEHB tanısı almış ve klinik olarak zeka geriliği ve OSB tanısı almayan 95 alınmıştır. Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli, İnternet Bağımlılık Ölçeği, İnternet Kullanım Alışkanlıkları formu, Ailelerin İnternet Kullanımı Kontrol ve Takip Formu ve Turgay yıkıcı davranım bozukları için DSM-IV'e dayalı tarama ve değerlendirme ölçeği uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için sıklık, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerleri; karşılaştırmalı istatistikler için Ki Kare, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis ve Bağımsız T testleri, ilişkisel istatistikler için ise Pearson ve Spearman testleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan olguların %3,2'sinin internet bağımlısı (n=3), %30,5'inin sınırda semptomatik olduğu (n=29) ve %66,3'ünün ise asemptomatik olduğu (n=63) saptanmıştır. Toplam 32 olguda (%33,7) problemli internet kullanımı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) is among the most common psychiatric disorders in childhood and adolescence. Youth with ADHD are known to have a higher risk of developing dependencies, including internet addiction. The aim of our study is to investigate the prevalence of internet addiction/pathological internet use and associated factors such as gender, ADHD presentation, psychiatric comorbidity, patterns of internet use and sociodemographic characteristics. Method and Instruments: 95 adolescents between the ages of 12-18, who received a diagnosis ADHD according to DSM-5 and is followed in the outpatient clinic of Child and Adolescent Psychiatry Department of Istanbul Medical Faculty. Patients with intellectual disability and/or autism spectrum disorders were excluded. Sociodemographic data forms and Internet Use Patterns Form were filled out by the researcher. Height and weight measurements were obtained for calculating body mass index (BMI). Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children - Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) was applied in order to assess psychiatric diagnoses. Subjects and their parents filled in Young Internet Addiction Scale (YIAS), Turgay's DSM-IV-based ADHD and Disruptive Behaviour Disorders Screening Scale and a form for parental monitoring of internet use. Frequencies, percents, means, standard deviations, median, minimum and maximum values were used for descriptive statistics. Chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and independent T tests were applied for comparisons. Pearson and Spearman correlations were applied for associations. Results: In our study, 3,2% of the subjects were pathological internet users (n=3), 30,5% were excessive internet users (n=29) and 66,3% were asymptommatic. 33,7% (n=32) of the subjects had problematic internet use in total.