İznikî ʿAlî Çelebi'nin simyaya dair Dîvân-ı Hikmet ve Risâle-i Hacer-i Esrâr isimli eserleri (inceleme-tenkitli metin)
İznikî ʿAlî Çelebi's works on alchemy titled as Dîvân-ı Hikmet and Risâle-i Hacer-i Esrâr (reviewing-critical text)
- Tez No: 632484
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İncelediğimiz eserlerde şiirin, mûsikînin ve simyanın birlikte oluşturmuş oldukları harmoninin klasik Türk edebiyatı imkanları çerçevesinde ele alındığı görülmektedir. Simya ve Felsefe Taşı eldesi üzerine kurulan bu eserler hem edebiyat hem de bilim tarihimiz için farklı bir yer teşkil etmektedir. Telif tarihleri hususunda net bir bilgiye ulaşamasak da 17.yy'dan önce yazıldıklarını düşündüğümüz Dîvân-ı Hikmet ve Risâle-i Hacer-i Esrâr metinleri hacim bakımından farklı özelliklere sahip olmakla birlikte her iki eserde de Felsefe Taşı'nın elde edilme süreçlerinin anlatıldığı görülmektedir. Eserlerin tasavvuf ile olan bağlantısı ise metinleri daha da özgün kılmaktadır. Simyanın tasavvuf literatürü içerisine ne şekilde sirayet ettiği hususunda yol gösterici öğeler barındırmaktadırlar. Metinler hem metodik olarak izah ile hem de tasavvuf temelli okumayla ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Simya, şiir, Felsefe Taşı, tasavvuf literatürü
Özet (Çeviri)
In the works that we observed, we can see that the harmony, created collectively by the poetry, the music, and the alchemy, is considered within the opporunities of the classical Turkish literature. Based on alchemy and the efforts to obtain the Philosopher's Stone, these works constitute a different place for both our literature history and our science history. Even though we could not obtain clear information regarding copied dates, Dîvân-ı Hikmet and Risâle-i Hacer-i Esrâr, of which we think to be written before the 17th century, have different features in terms of their volume, and both works tell the process of obtaining the Philosopher's Stone. Their connection with sufî literature makes them more authentic. They have instructive elements regarding how the alchemy enured the sufî literature. The works have been inspected using both methodical explanations and sufî literature based reading. KEYWORDS: Alchemy, poetry, the Philosopher's Stone, sufî literature