Koroner arter hastalığında serum myeloperoksidaz, prolidaz aktivitesi ve iskemi modifiye albümin (İMA) düzeyinin belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Determination of serum myeloperoxidase, prolidase activity and ischemia modified album (IMA) level in coronary artery disease and investigation of relationship between them
- Tez No: 632485
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Ateroskleroza bağlı olarak gelişen kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada ciddi bir toplumsal sağlık sorunudur. Bu çalışmada, anjiyografik olarak tanımlanmış aterosklerotik kalp hastalığı olan bireylerde serum myeloperoksidaz (MPO), prolidaz enzim aktivitesi ve iskemi modifiye albumin (İMA) düzeyinin belirlenmesinin yanında bu parametrelerin ateroskleroz yaygınlığı ve derecesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, koroner anjiyografi endikasyonu konmuş ve anjiyografi uygulanan 64 birey alınmıştır. Anjiyografi sonucunda koroner damarında tıkanıklık olmayan 32 birey kontrol grubu, çeşitli derecelerde tıkanıklığı olan 32 birey ise koroner arter hasta (KAH) grubu olarak tanımlanmıştır. Serum İMA düzeyi, serum MPO ve prolidaz enzim aktivitesi fotometrik yöntem ile ölçülmüştür. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında demografik veriler açısından anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Hasta grubunda kontrol grubuna göre serum MPO (sırasıyla 39,3±13,0 U/L ve 23,8±6,7 U/L, p0,05). Kontrol grubunda; İMA ve total kolesterol (TK) düzeyleri arasında negatif (r=-0,401, p=0,025), MPO aktivitesi ve yaş arasında negatif (r=-0,426, p=0,017), prolidaz aktivitesi ve GGT düzeyleri arasında pozitif (r=0,480, p=0,006) korelasyon bulundu. ROC eğrisi analizinde KAH tanısı için MPO, prolidaz ve İMA'nın sırasıyla tanısal duyarlılığı %86,7, %86,7, %80 ve özgüllüğü, %71, %67,7, %71 olarak bulundu. Sonuç: Bulgularımız koroner arter hastalığı olan bireylerde MPO ve prolidaz aktivitesi ile İMA düzeyinin arttığını ancak bu parametrelerden sadece MPO aktivitesinin ateroskleroz yaygınlığı ve derecesi ile ilişkisinin olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte sonuçlarımız MPO ve prolidaz enzimlerinin tanı değerinin İMA'ya göre daha yüksek olduğunu ve KAH için tanı değişkeni olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın daha geniş hasta gruplarını içeren çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases that develope depends on the atherosclerosis are a serious social health problem all over the World. In this study, it was aimed to determine serum Myeloperoxidase (MPO), prolidase enzyme activities and ischemia modified albumin (IMA) levels in individuals with angiographically defined atherosclerotic heart disease and to investigate the relationship between these parameters and the extent and extent of atherosclerosis. Materials and Methods: This study was performed on 64 patients who were diagnosed as coronary angiography and applied angiography. As a result of angiography, 32 individuals without any occlusion of the coronary arteries were defined as the control group and 32 individuals with various degrees of obstruction the coronary artery (CAD) as patient group. Serum IMA level, serum MPO and prolidase enzyme activities were measured by photometric method. Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of demographic data.