Kömür ve doğalgaz ile çalışan termik santrallerin retscreen programı ile çevresel etkilerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative investigation of the environmental effects of coal and natural gas thermal power plants with retscreen program
- Tez No: 632523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TURAN ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nüfus popülâsyonunun yıllar geçtikçe artması ve hızla gelişen sanayileşme sonucu insanoğlunun enerjiye ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Her ne kadar yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışmalar yoğunlaşsada, birincil enerji kaynaklarını terk etme noktasında hala yarım asırlık bir süre olduğu öngörülmektedir. Birincil enerji kaynaklarının özellikle enerji üretimi alanında kullanımlarına en büyük örnekler termik santraller olarak gösterilmektedir. Termik santrallerin hem doğaya yaptığı salınımlar hem de yüksek maliyetleri dikkatlice izlenilmesi ve gerekli fizibilete raporlarının hazırlanması hem çevre açısından hem de maliyet açısından büyük önem arz etmektedir. İskenderun, kurulması ve karşılaştırılması planlanan iki ayrı termik santral için referans yer olarak kabul edilmiştir. Kurulması planlanan bu iki santraller, kömür yakıtlı termik santral ve doğalgaz yakıtlı termik santrallerdir. Her iki termik santral de maliyetsel ve çevresel olarak incelenmiştir. Bu tez çalışmasında incelenen iki termik santral, çevre açısından incelendiğinde kömür yakıtlı termik santral sera gazı etkisini %140 oranında arttırırken, doğalgaz yakıtlı termik santral bölgenin sera gazı emisyonlarını optimal seviyede tutmuştur. Geri ödeme süreleri açısından ise, kömür yakıtlı termik santral kendisini 8 senede amorti ederken, doğalgaz yakıtlı termik santral ise kendisini 6,1 senede amorti etmiştir.
Özet (Çeviri)
As the population of the population increases over the years and rapidly developing industrialization, the human need for energy is increasing day by day. Although studies on renewable energy sources have intensified, it is foreseen that there is still half a century of abandonment of primary energy sources.Although electric vehicles have zero emission emissions while on-driving, electricity ishandled from fossil resources on power plants. When this situation is taken into consideration, the systems where the electricity production can be achieved with the emulation of the least emissions are being researched for the use in the automotive industry. The biggest examples of the use of primary energy sources, especially in the field of energy production, are shown as thermal power plants. It is of great importance both in terms of environment and cost that both the emissions to the nature of thermal power plants and the high costs are carefully monitored and the necessary feasibility reports are prepared. İskenderun has been accepted as the reference site for two separate thermal power plants planned to be established and compared. These two power plants planned to be established are coal-fired thermal power plants and natural gas-fired thermal power plants. Both thermal power plants were examined financially and environmentally. The two thermal power plants examined in this thesis study increased the greenhouse gas effect of coal-fired power plants by 140%, while the natural gas fueled thermal power plant kept the greenhouse gas emissions of the region at an optimal level. In terms of reimbursement periods, the coal-fired power plant pays for itself in 8 years, while the natural gas-fired power plant pays for itself in 6.1 years.