Analitik hiyerarşi süreci ile depo yer seçimine dair bir uygulama
An application for warehouse location selection with analytical hierarchy process
  1. Tez No: 632524
  2. Yazar: GALİP CİHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, ihtiyaç durumunda her türlü malzemenin, en kısa süre içerisinde istenilen yer ve zamanda karşılanabilmesi maksadıyla tüketicilere ulaştırılacak olan malzemelerin bulunduğu depoların yerlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada, tüketicileri malzeme yönünden destekleyen depo yerlerinin seçiminde Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden olan Analitik Hiyerarşi Sürecinin kullanılarak, uzman görüşleri ve literatür araştırması yapılması sonucunda belirlenen kriterler doğrultusunda en doğru alternatiflerin seçiminin yapılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada; 9 adet kriter belirlenmiş olup, 5 ayrı bölge için alternatifler arasından öncelik sıralamasına göre depo yer seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the locations of the warehouses where the materials to be delivered to consumers are stored in order to meet all requests regarding any requests at the desired place and time in the shortest period of time. In this study, it is aimed to select the most accurate alternatives according to the criteria determined by the expert opinions and literature research by using Analytical Hierarchy Process which is one of the multi criteria decision making methods in the selection of the storage places that support the consumers in terms of materials. In this study; 9 criteria were determined and the warehouse location was selected among the alternatives for 5 different regions according to the priority order.