Weighted variable sobolev spaces and some basic properties
Ağırlıklı değişken üslü sobolev uzayları ve bazı temel özellikleri
  1. Tez No: 632545
  2. Yazar: CİHAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışması üç temel kısımdan oluşmaktadır. İlk bölüm giriş niteliğinde olup, bu bölümde değişken üslü Lebesgue uzaylarının ve Sobolev uzaylarının tarihçesi ve günümüzdeki kullanım alanları kısaca ele alındı. İkinci bölümde tezde kullanılan bazı temel kavramlar,     p . n L değişken üslü Lebesgue uzayı ve önemli bazı temel özellikleri incelendi. Bulgular bölümünün birinci kısmında     p . n Lw ağırlıklı değişken üslü Lebesgue ve     p . n Ww ağırlıklı değişken üslü Sobolev uzaylarının bazı temel özellikleri incelendi. İkinci kısmında ise bu iki uzay ile ilgili kompakt gömülme özellikleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis study is consist of three basic parts. The first part is deviated to the characteristics of introduction, in which the history of variable exponent Lebesgue spaces and Sobolev spaces and their current usage areas are briefly discussed. In the second part, some basic concepts used in the thesis, variable exponent Lebesgue space and some important basic properties are examined. In the first chapter of the findings section, some basic properties of the weighted variable exponent Lebesgue and the weighted variable exponent Sobolev spaces are examined. In the second part, compact embedding properties of these two spaces are investigated.