Combinatory effect of 3-bromopyruvic acid and curcumin on colorectal cancer
3-bromopirüvik asit ve kurkumin'in kolorektal kanser üzerindeki kombinasyon etkisi
- Tez No: 632558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Colorectal cancer (CRC) is the third common cancer type in both males and females in Turkey. One of the hallmarks of cancer states that cancer cells reprogram their energy metabolism, known as aerobic glycolysis, to fuel cell division and growth by producing lactate even in the presence of oxygen. Therefore, regulation of glycolysis plays a crucial role in cancer therapies. 3-bromopyruvate (3BP) causes the suppression of the glycolytic enzyme hexokinase II (HKII), results in low levels of ATP and cell death in cells. Curcumin (CUR) affects different types of cancers such as liver, skin, breast, kidney, hepatocellular carcinoma, and colorectal through apoptotic cell death. In this study, we aimed to reveal the effects of 3BP and CUR combination treatment (COT) on cellular, glycolytic, and mitochondrial metabolism in HCT116, colorectal cancer cell line. First, we revealed COT inhibits cell proliferation by 32 percent compared to each treatment alone. Cell death mechanism analysis showed that COT doubled late apoptotic cell number. The analysis with 2',7'–dichlorofluorescein diacetate fluorogenic dye to measure the generation of reactive oxygen species increased upon COT by 90 percent. Then, mitochondrial membrane potential by Rhodamine 123 dye and mitochondrial mass by Mitotracker Green FM dye were analyzed which was found as decreased by COT treatment to 35 and 36 percent, respectively. Also, alterations in protein expressions of mitochondrial OXPHOS complexes were determined by immunoblotting which revealed that Complex III (cytochrome bc1) and Complex II (succinate dehydrogenase) protein expression levels were decreased by 21 and 32 percent. Lastly, glycolytic metabolism was investigated by analyzing LDH-A protein expressions by immunoblotting which was decreased LDH-A levels to 36 percent upon COT. According to the obtained results, 3BP and CUR combination might be a potential therapeutic agent for colorectal cancer by limiting both glycolysis and OXPHOS bioenergetic pathways.
Özet (Çeviri)
Kolorektal kanser (CRC), Türkiye'de hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen üçüncü yaygın kanser türüdür. Kanserin ayırt edici özelliklerinden biri, kanser hücrelerinin, aerobik glikoliz olarak bilinen enerji metabolizmalarını, oksijen varlığında bile laktat üreterek yakıt hücresi bölünmesini ve büyümesini yeniden programladığını belirtir. Bu nedenle, glikolizin düzenlenmesi kanser tedavilerinde çok önemli bir rol oynar. 3-bromopiruvat (3BP), glikolitik enzim hekzokinaz II'nin (HKII) inhibisyonuna neden olur ve böylelikle hücrelerde düşük ATP seviyeleri ve hücre ölümü ile sonuçlanır. Kurkumin (CUR), apoptotik hücre ölümü yoluyla karaciğer, deri, meme, böbrek, hepatoselüler karsinom ve kolorektal gibi farklı kanser türlerini etkiler. Bu çalışmada, HCT116, kolorektal kanser hücre hattında 3BP ve CUR kombinasyon tedavisinin (COT) hücresel, glikolitik ve mitokondriyal metabolizma üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçladık. İlk olarak, COT'un diğer tedavilere kıyasla hücre çoğalmasını yüzde 32 oranında engellediğini ortaya çıkardık. Hücre ölüm mekanizması analizi, COT'nin hücrelerde yüzde 99 geç apoptoza yol açtığını gösterdi. Reaktif oksijen türlerinin üretim hızını ölçmek için 2', 7'-dikloroflüoresein diasetat florojenik boya ile yapılan analiz, COT üzerinde yüzde 90 oranında artmıştır. Daha sonra Rhodamine 123 boyası ile mitokondriyal membran potansiyeli ve Mitotracker Green FM boyası ile mitokondriyal kütle analiz edildi ve COT tedavisi ile sırasıyla yüzde 35 ve 36'ya düşürüldü. Ayrıca, mitokondriyal OXPHOS komplekslerinindeki değişiklikler, Kompleks III (sitokrom bc1) ve Kompleks II (süksinat dehidrojenaz) protein ekspresyon seviyelerinin yüzde 21 ve 32 oranında azaldığını gösteren immünoblotlama ile belirlendi. Son olarak glikolitik metabolizma, LDH-A protein ekspresyonlarının COT ile yüzde 36'ya düşürüldüğü immünoblotlama ile analiz edilerek araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, 3BP ve CUR kombinasyonu, hem glikolizi hem de OXPHOS biyoenerjetik yollarını sınırlandırarak kolorektal kanser için potansiyel bir terapötik olabilir