Aşikar ve subklinik hipotiroidili hastalarda eşlik eden safra kesesi taşı sıklık oranı
Overt and subclinical hypothyroidism in patients with concomitant gall bladder stone frequency rate
- Tez No: 632559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid hormon bozuklukları içinde hipotiroidi, sık görülmesi ve artmış mortalite ve morbidite riski nedeniyle güncelliğini koruyan bir hastalıktır. Tiroid hormonları vücudun tüm sistemlerini etkilemekle birlikte, eksikliği durumunda başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere dislipidemi, obezite gibi diğer hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Hipotiroidi durumunda özellikle enzimatik düzeyde lipitlerin yıkımının azalması ve reseptör düzeyinde hücre içine LDL kolesterol alımının azalması, serum lipitlerinin artmasına neden olmaktadır. Artan serum lipitleri vücuttan uzaklaştırılırken safraya atılmakta ve safra yoğunluğunun artmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda azalan tiroid hormonları oddi sfinkteri relaksasyonunu geciktirerek safra stazına yol açmakta ve tüm bunlar safra kese taşlarının oluşum sıklığının artmasına sebep olmaktadır. Çalışmamızda hipotiroidi ile safra kese taşı oluşumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi' ne Ocak 2013 - Haziran 2019 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş üstü, herhangi bir nedenden dolayı abdomen ultrasonografi yapılan 604 sayıda kadın ve 367 sayıda erkek olmak üzere toplam 971 sayıda hasta dahil edildi. Dışlama kriteri, hipertiroidi ve malignite tanıları ile kolesistektomi yapılmış olması olarak belirlendi. Verilerin demografik özellikleri, tiroid fonksiyon testleri, kan lipit düzeyleri ve biyokimyasal parametreleri incelendi. Ultrasonografi bulgularına göre safra kese taşı olup olmamasına göre hasta ve kontrol grubu olarak sınıflandırıldı. Verilerin daha önceden sahip oldukları hastalıkları, geçirdikleri operasyonlar ve kullanmakta olduğu ilaçlar sorgulandı. İstatistiksel inceleme, SPSS 19.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Hypothyroidism among thyroid hormone disorders is a disease that remains current due to its frequent occurrence and increased risk of mortality and morbidity. Although thyroid hormones affect all systems of the body, in case of deficiency, it also brings with it other diseases such as dyslipidemia, obesity, especially cardiovascular diseases. In the case of hypothyroidism, the destruction of lipids, especially at the enzymatic level, and the reduction of LDL cholesterol uptake into the cell at the receptor level, leads to an increase in serum lipids. As the increased serum lipids are removed from the body, they are thrown into the bile and lead to increased bile density. At the same time, thyroid hormones directly affect the oddi sphincter relaxation, causing bile stasis, and all this leads to increased frequency of formation of bile sac stones. In our study, we aimed to evaluate the relationship between gallstones in patients with hypothyroidism. Materials and methods: The study included a total of 971 people, including 604 women and 367 men over the age of 18 who underwent abdominal ultrasonography for any reason, who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty hospital between January 2013 and June 2019. Acceptance criteria were determined as the diagnosis of hyperthyroidism and malignancy. Demographic features, thyroid function tests, blood lipid levels and biochemical parameters of the data were examined. According to the findings of ultrasound, it was classified as a patient and control group according to the presence of gallstones. The previous chronic diseases of the data, the operations they had undergone, and the medications they used were questioned. Statistical analysis was done using SPSS 19.0 program.