Doğa koruma yaklaşımlarında eğitime bağlı değişimlerin ortaokul öğrencileri örneğinde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 632590
  2. Yazar: TUĞBA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL MANSUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde tüm dünyayı etkileyen yoğun çevre sorunları yaşanmakta olup, doğa koruma alanları özellikleri itibariyle bundan daha fazla etkilenmektedir. Buna insanların doğal alanlara ve bunların korunması konusundaki yaklaşımlarının yetersizliği de eklendiğinde, korunan doğal alanların zarar görmesi kaçınılmaz olmaktadır. Doğanın korunması ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünyanın bırakılması için tüm bireylere çeşitli sorumluluklar düşmektedir. Doğal alanların korunması ve sorunlarının önlenmesi için erken yaşta verilen eğitimin önemli olduğu birçok araştırıcı tarafından bildirilmektedir. Araştırmanın amacı; ortaokul öğrencilerinin doğa koruma yaklaşımlarının belirlenmesi ve eğitime bağlı değişimlerinin değerlendirilmesidir. Doğa koruma eğitiminin küçük yaşlarda başlamasının önemini ortaya koymayı da amaçlayan bu çalışmanın hedef grubu ortaokul öğrencileridir. Çalışma Antalya ili kent merkezinde bulunan ortaokulların konumu, öğrenci başına düşen açık-kapalı alan miktarı, yapım yılı, öğretmen sayısı, öğrenci sayısı ve okul branş durumu gibi kriterlere göre değerlendirilmesinin ardından, Konyaaltı ilçesi Ayten Çağıran Ortaokulu seçilmiştir. Görüşme yoluyla sorgulamanın daha güvenli ve hızlı olması nedeniyle; Ayten Çağıran Ortaokulu'nda 709 öğrenciye doğa koruma konusunda bilgi düzeyi ve farkındalıklarının belirlenmesinde standart formlarla yerinde anket yöntemi uygulanmıştır. Uygulanan anket formaları değerlendirilerek eğitim sunumu hazırlanmış ve öğrencilere sunumu yapılmıştır. Sunum sonrası anket formu tekrar uygulanmıştır. Eğitim sunumu öncesi ve sonrası uygulanan anket formları SPSS programına veri girişi yapılarak oluşan farklıların görülebilmesi için analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, there are intense environmental problems affecting the whole world, and nature conservation areas are more affected by this because of their characteristics. Adding to this is the lack of people's approach to natural areas and their protection, it is inevitable that protected natural areas will be damaged. A variety of responsibilities fall to all individuals in order to protect nature and to leave a livable world to future generations. It is reported by many researchers that education given at an early age is important for the protection of natural areas and the Prevention of their problems. Purpose of research; determination of nature conservation approaches of Secondary School students and evaluation of changes related to education. The target group of this study, which aims to demonstrate the importance of starting nature conservation education at an early age, is secondary school students. Study following the evaluation of the secondary schools in Antalya city center according to criteria such as location, amount of open-closed space per student, Year of construction, number of teachers, number of students and school branch status, Ayten Çağıran secondary school of Konyaaltı district was selected. Due to the safer and faster interrogation by interviewing, 709 students at Ayten Çağıran Secondary School were subjected to an on-site survey method with standard forms to determine their level of knowledge and awareness about nature conservation. An educational presentation was prepared and presented to the students by evaluating the Applied Survey jerseys. The questionnaire was re-applied after the presentation. The survey forms applied before and after the training presentation were analyzed in order to see the differences formed by entering data into the SPSS program.