Üçüncü seviye genel yoğun bakım ünitesine kabul edilen kardiyak arrest olgularının geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cardiac arrest cases admitted to the third level general intensive care unit
- Tez No: 632616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: KA, kalp fonksiyonlarının ani şekilde kaybolmasıdır, tüm dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Başta iskemik kalp hastalıkları olmakla beraber birçok nedene bağlı gelişebilir. Başarılı bir KPR sonrası hastalar post kardiak arrest sendromu tanısıyla yoğunbakımda takip edilir. Resusitasyon süresi, Glaskow koma skoru, açlık kan şekeri, hemoglobin, beyaz küre, üre, kreatinin, ortalama arterial basınç, oksijen saturasyonu, ph, laktat, parsiyel karbondioksid basıncı gibi bazı değerler prognozu tahmin etmede bize yardımcı olabilmektedir. Bu çalışmada Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde genel yoğunbakıma son 3 yılda yatırılan KA geçirmiş hastaların, bahsedilen değerleri incelenerek retrospektif analizi yapıldı. Metot: Haziran 2016- Haziran 2019 tarihleri arasında Araştırma ve Uygulama Hastanesinde KA nedeniyle yoğunbakıma yatırılmış hastaların verileri hastanemizdeki Fonet sistemi üzerinden dosyaları incelenerek Resusitasyon süresi, Glaskow koma skoru, açlık kan şekeri, hemoglobin, beyaz küre, üre, kreatinin, ortalama arterial basınç, oksijen saturasyonu, ph, laktat, parsiyel karbondioksid basıncı kaydedilip değerlendirildi. Yatış süresi ve ölüme etki edebilecek faktörlerin bağımsız etkileri linear ve binary lojistik regresyon analizi ile test edildi. Bulgular: Yaş arttıkça ve KPR süresi uzadıkça mortalite artmaktaydı, hipotermi uygulanan hastalarda ölüm oranı daha düşük görülmekteydi, BUN ve kreatinin düzeyleri ölüm ile sonuçlanan hastalarda daha yüksekti. OAB değeri arttıkça yatış süresi uzamakta, Laktat düzeyi arttıkça, Kreatinin arttıkça ve KPR süresi uzadıkça yatış süresi kısalmaktaydı. Kan gazı parametrelerinin mortalite ile ilişkisi yoktu. Hiçbir faktörün yatış süresine ve ölüm oranına bağımsız olarak etkisinin olmadığı görüldü. Sonuç: Çalışmamızdan elde ettiğimiz verilere göre bakılan hiçbir faktörün prognoz tahmininde bulunmakta tek başına yeterli olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Cardiac arrest is a sudden loss of heart function, one of the leading causes of death worldwide. Ischemic heart diseases are at first, but can develop due to many reasons. After successful cardiopulmonary resuscitation, patients are followed-up in intensive care with the diagnosis of postcardiac arrest syndrome. Some values such as resuscitation time, Glaskow coma score, fasting blood sugar, hemoglobin, white blood cell, urea, creatinine, mean arterial pressure, oxygen saturation, ph, lactate, partial carbon dioxide pressure can help us predict the prognosis. In this study, retrospective analysis of the patients who had been hospitalized in Harran University Medical Faculty Research and Application Hospital general intensive care unit and had a cardiac arrest in the last 3 years was examined. Method: Between the dates of June 2016 - June 2019, the data of patients who were admitted to intensive care at the Research and Application Hospital due to cardiac arrest were examined through the Fonet system in our hospital, and their resuscitation time, Glaskow coma score, fasting blood sugar, hemoglobin, white blood cell, urea, creatinine, mean arterial pressure, oxygen saturation, ph, lactate, and partial carbon dioxide pressure were recorded and evaluated. Independent effects of hospitalization time and factors that may affect death were tested by linear and binary logistic regression analysis. Results: Mortality increased as age increased and the duration of CPR increased, mortality rate was lower in patients who underwent hypothermia, and BUN and creatinine levels were higher in patients with death. As the OAB value increased, the duration of hospitalization was prolonged, as the lactate level increased, as the creatinine increased and the duration of CPR extended, the hospitalization time was shortened. Blood gas parameters were not related to mortality. It was observed that none of the factors had an independent effect on the duration of hospitalization and mortality.Conclusion: According to the data we obtained from our study, it was observed that none of the factors examined were sufficient in predicting prognosis alone.