2017-2019 yılları arasında Trakya Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran trafik kazası olgularının adli tıp açısından değerlendirilmesi
Evaluation of traffic accident cases which were applied to Trakya University Hospital Emergency Service between 2017-2019
- Tez No: 632645
- Danışmanlar: PROF. ALİ DERYA AZMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Edirne Trakya Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran trafik kazası olgularının demografik özellikleri, yaralanma şekilleri ve acil serviste düzenlenen genel adli muayene rapor formlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Geriye dönük olarak yaptığımız çalışmada 01.01.2017 ile 31.12.2019 tarihleri arasındaki 3 yıllık süre içerisinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine trafik kazası ifadesi ile başvuran olgular çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilen 2075 olgunun %70.7'si erkek, %29.3'ü kadınlardan oluşmaktaydı. Olguların yaş ortalaması 35.33 ± 18.26 idi. Yaz mevsiminde (%32.2), cumartesi gününde (%17.9) ve 16:01-24:00 saatleri arasında (%44.9) acil servise en fazla başvurunun yapıldığı tespit edildi. Araç içi trafik kazalarında baş-boyun (%29.3), araç dışı trafik kazalarında ekstremiteler (%38.3) en fazla yaralan vücut bölgesiydi. Araç içi trafik kazalarında en fazla kemik kırık/çıkığının görüldüğü vücut bölgesi gövde (%41.7) iken, araç dışı trafik kazalarında ekstremitelerde (%36.7) daha sık kemik kırık/çıkığı olduğu saptandı. Kosta (%12.7) en fazla kırılan kemik türü olarak tespit edildi. Araç içi trafik kazalarında en fazla yaralanan organın akciğerler (%57.8), motosiklet kazalarında ise en fazla yaralanan organın beyin (%49.5) olduğu saptandı. Yaşamı tehlikeye sokan bir durum (%39.5), kemik kırık/çıkığının varlığı (%37.3) ve basit bir tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede meydana gelen yaralanmalar (36.9) en yüksek oranda motosiklet kazalarında tespit edildi. Acil serviste düzenlenen adli raporlar içerisinde yaşamsal tehlikesi bulunmayan olgular %91.4 oranında doğru rapor edilirken, yaşamsal tehlikesi olan olguların %13.6'sı yanlış raporlanmıştı. Kemik kırık/çıkığı bulunmayan olguların %62.7'sinde ise bu durumun belirtilmediği görüldü. Düzenlenen adli raporlardaki hata ve eksikliklerin azaltılması, hekimlik eğitimi sırasında adli tıp derslerine olan ilginin arttırılması ve mezuniyet sonrası da belirli aralıklarla hizmet içi eğitimler ile öğrenilen bilgilerin devamlılığının sağlanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the demographic characteristics, types of injuries and general forensic examination report forms issued to the emergency department of traffic accident cases admitted to Emergency Department of Trakya University Hospital. The patients who had applied because of a traffic accident of the 3-year period in between 01.01.2017 and 31.12.2019 to Emergency Department of Trakya University Hospital were inluded in our retrospective study. Of the 2075 cases included in the study, 70.7% were male and 29.3% were female. The mean age of the patients was 35.33 ± 18.26. It was determined that the highest number of applications were made to the emergency service in the summer season (32.2%), on Saturday (17.9%) and between 04:01 pm.-12:00 am. (44.9%). Head and neck (29.3%) in-vehicle traffic accidents and extremities (38.3%) in non-vehicle traffic accidents were identified as the most injured body area. While the body area with the most bone fracture / dislocation in-vehicle traffic accidents was the breast and abdomen (41.7%), it was found that there were more frequent bone fractures / dislocations in the extremities (36.7%) in non-vehicle traffic accidents. Costa (12.7%) was identified as the most broken bone type. The most injured organs in-vehicle traffic accidents were the lungs (57.8%) and the most injured organs on the motorcycle accidents were the brain (49.5%). A life-threatening conditon (39.5%), the presence of bone fracture / dislocation (37.3%) and injuries that could not be eliminated with a simple medical intervention (36.9) were detected in the highest rate on motorcycle accidents. It was concluded that the use of motorcycle carries a high risk of injuries in traffic accidents. Among the forensic reports prepared in the emergency department, the cases without a life-threatening conditon were reported as 91.4% correctly while 13.6% of the cases with a life-threatening conditon were reported incorrectly. In 62.7% of the cases without bone fracture / dislocation, this situation was not specified. It is thought that it is necessary to reduce the errors and deficiencies in the forensic reports, to increase the interest in forensic courses during medical education, and to ensure the continuity of the information learned through in-service trainings at certain intervals after graduation.