PRP tatbikinin timpanik membran iyileşmesi üzerine etkisinin rat modeli üzerinde incelenmesi.
Rat model study of the effect of PRP application on the healing of tympanic membrane.
- Tez No: 632650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Platelet Rich Plasma (PRP) tıpta çeşitli alanlarda yara iyileşmesini arttırıcı özelliklerinden dolayı başarıyla kullanılan trombosit konsantresidir. Farklı çalışmalarda yara iyileşmesi ve doku rejenerasyonu üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Literatürde bu yönde çalışma sayısı kısıtlı olduğu için çalışmamızda topikal PRP'nin kulak zarı iyileşmesine etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için 10-12 haftalık, sağlıklı, ortalama 250-300 gram ağırlığında 24 erkek Albino Wistar sıçanı kullanılmıştır. Anestezi sonrası deneklerden iki ml intrakardiyak kan alınmıştır. Alınan kandan santrifügasyon yoluyla PRP hazırlanmıştır. Cerrahi mikroskop altında deneklerin her iki kulağında malleus posterioruna pick yardımıyla subtotal perforasyon oluşturulmuştur. Perforasyon kenarları % 10 Gümüş Nitrat solüsyonuyla işlenmiştir. Elde edilmiş PRP içinde gelfoamlar beş dakika bekletilmiş ve deneklerin sol kulağındaki perforasyon kum saati şeklinde kapatılmıştır. Kontrol tarafı olan sağ kulak için jelfoam serum fizyolojik solüsyonunda beş dakika bekletildikten sonra aynı şekilde perforasyon kapatılmıştır. İşlem sonrası denekler düzenli aralıklarla mikroskopik incelemeye tabii tutulmuştur ve bu süreçte her hangi bir enfeksiyon sürecine rastlanmamıştır. Denekler 2. ve 4. haftalarda sakrifiye edilerek kulak zarları ekstrakte edilmiş ve histopatolojik incelemeye tabii tutulmuştur. Kulak zarındaki perforasyonun kapanma zamanları belirlenmiş olup deney grubunda ortalama sekiz gün, kontrol grubunda ortalama dokuz gündür. Bu fark istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlıdır (p=0.01). Kulak zarı perforasyonu kapanma oranları karşılaştırıldığında deney grubunda 21 (% 87.5), kontrol grubunda 15 (% 62.5) kulakta iyileşme oranı saptanmış olup istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı fark yoktur (p=0.07). Histopatolojik incelemede lamina propriya iyileşme oranları karşılaştırıldığında deney grubunda 19 (% 92.9), kontrol grubunda dokuz (% 57.1) kulakta iyileşme saptanmış olup istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı fark yoktur(p=0.063). İstatistiksel fark olmamakla birlikte, PRP kullanılan deney grubunda, hem perforasyon iyileşme oranı hem de lamina propriya oluşma sıklığının daha iyi olduğu görülmektedir. Literatürdeki bilgiler ve çalışmamızdaki bulguların ışığında topikal PRP'nin yara iyileşmesindeki etkinliği, belirgin yan etkilerinin olmaması ve maliyetinin düşük olmasından dolayı hem sağlıklı hem de çeşitli nedenlerden ve ek hastalıklardan dolayı yara iyileşmesinin bozuk olduğu hasta populasyonunda kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Platelet Rich Plasma (PRP) is a thrombocyte concentrate widely used in varios fields of medicine due to its wound healing enhancing properties. Its positive effects on wound healing and regeneration has been demonstrated in several studies. Owing to sparsity of the studies regarding this subject we intented to explore the outcomes of topical PRP application on the tympanic membrane healing. 10-12 weeks old, healthy, 24 Albino Wistar rats weighed 250-300 grams on average were used in this study. two ml of intracardiak blood was obtained following the anesthesia. PRP acquired by the way of centrifugation from the obtained blood. Subtotal perforation was created posterior to malleus in both ears under the surgical microscope. %10 Silver Nitrate used to process the margins of the perforation. After the gelfoams were submerged in the obtained PRP for five minutes, left ear perforations were repaired in the hourglass fashion. For the right ears in control group, gelfoams were submerged in physiological saline for five minutes before the perforations repaired in similar fashion. Animals were subjected to microscopic examination with regular intervals following the procedure and the infection was observed in none. Subjects were sacrified in 2. and 4. weeks followed by the extraction and hystopathological examination of specimens. Duration for the closure of the tympanic membran was assessed to be eight and nine days on average in study and control groups respectively. This difference was found to be significant following statistical comparison(p=0.01). Closure rate for the perforated tympanic membrane was found to be 21 (%87.5) and 15 (%62.5) in study and control groups respectively with difference being insignificant following statistical comparison(p=0.07). Healing rates of lamina propria assessed by hystopathological examination were 19 (%92.9) and nine (%57.1) in study and control groups respectively with difference being insignificant following statistical comparison(p=0.063). Though difference being insignificant following statistical comparison, the closure rate of the perforated tympanic membrane, and healing rate of lamina propria observed to be better in PRP utilized study group. Considering the reports from literature and findings of our study usage of PRP can be recommended for its effectiveness in wound healing, lack of evident side effects, and low-cost in patient population beset with impaired wound healing due to various reasons and additional diseases.