Fibromiyalji hastalarında psikopatolojinin yaşam kalitesi ve yeti yitimi üzerine etkisi
The impact of the psychopathology on health-related quality of life and disability in patients with fibromyalgia
- Tez No: 632652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞENORMANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ Bu çalışmada fibromiyalji (FMS) tanılı hastalarda sosyo-demografik özellikler, depresyon, anksiyete, bedenselleştirme, aleksitiminin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini ve yeti yitimi üzerindeki yordayıcılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji polikliniğine başvuran, ACR 2016 Revizyon Fibromiyalji Tanı Kriterlerine göre FMS tanısı almış, 18 yaş ve üzeri, 112 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastalara Olgu Değerlendirme Formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği (BDAÖ), Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ve Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (KF-36) uygulanmış olup; çalışmada elde edilen bulgular 'SPSS 18 Windows paket programı' ile değerlendirilmiştir. BULGULAR Çalışmanın sonucunda FMS tanılı hastalarda düşük eğitim düzeyi, çocuk sahibi olma, kronik hastalık eş tanısı, sigara kullanımı, VKİ artışı, ağrı şiddetindeki artışın, depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik hastalıkların, bedensel duyumları abartma ve aleksitiminin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği ayrıca ağrı şiddeti, depresyon ve bedensel duyumları abartmanın FMS'ye bağlı yeti yitiminin yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. SONUÇ FMS tanılı hastalar fiziksel şikayetlerinin tedavi edilmeye çalışmasının yanı sıra psikiyatrik açıdan da detaylı bir şekilde değerlendirilmeli ve tedavi edilmeli, FMS'ye bağlı yeti yitimi en aza indirilmeye, yaşam kalitesi düzeltilmeye çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In this study, we aimed to investigate the effects of socio-demographic characteristics, depression, anxiety, somatization, alexithymia on quality of life and predictive factors on disability in patients with fibromyalgia. MATERIALS AND METHODS One hundred and twelve female patients aged 18 and over, who were diagnosed with fibromyalgia according to the ACR 2016 Revision Fibromyalgia Diagnostic Criteria were included in this study. Sociodemographic Data Form, Visual Analog Scale (VAS), Beck Depression İnventory (BDI), Beck Anxiety İnventory (BAI), 20-Item Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Somatosensory Amplification Scale (SSAS), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) and Short Form 36 Quality of Life Questionnaire (SF-36) were applied to all participants. The findings obtained in the study were evaluated with“SPSS 18 Windows package program”. RESULTS As a result of our study; lower education levels, having children, having comorbid chronic diseases, smoking, higher BMI, pain severity, depression, anxiety, somatosensory amplification, and alexithymia are related to disability and poor quality of life in patients with fibromyalgia. It was also found that, pain severity, depression, and somatization were predictors of disability in fibromyalgia. CONCLUSION Patients with fibromyalgia should be evaluated and treated in terms of psychiatric problems, in addition to trying to treat their physical complaints. Fibromyalgia-related disability should be minimized and the quality of life should be improved.