2018-2019 yılları arasında anabilim dalımıza başvuran partner şiddeti mağduru kadınların sosyodemografik ve klinik özellikleri ile adli tıp uygulamaları açısından değerlendirilmesi
The clinical, sociodemografic and forensic medical assessment of the cases of woman victims of partner violence who applied to our forensic medical department between 2018 and 2019
  1. Tez No: 632667
  2. Yazar: GÖKHAN FİDANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda partner şiddeti nedeniyle rapor almak için başvuran kadınların değerlendirilmesinde olaya bağlı ruhsal etkilenim ile bunun sonucunda gelişebilecek olan ruhsal patolojilerin önemini ayrıca bu durumların adli rapor sonucunu ne ölçüde etkilediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu kapsamda toplumuzdaki kadınların bir örneklemi olduğu öngörülen adli olgulardan; 1 Ocak 2018-31 Aralık 2019 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalında muayenesi yapılıp Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına konsülte edilen partner şiddeti olguları retrospektif olarak incelenerek literatürle karşılaştırılmıştır. Partner şiddeti mağduru kadınların birçoğunda şiddete bağlı fiziksel yaralama bulguları basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek nitelikteyken ruhsal bulguları değerlendirildiğinde önemli bir kısmının yaralanma bulgularının basit bir tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte olduğu belirlenmiştir. Adli Tıp Anabilim Dalımıza partner şiddeti nedeniyle 2018 ve 2019 yıllarında 322 kadın başvurmuş; bu kadınlardan 125'inde şiddete bağlı ruhsal bulgular saptanıp Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına konsülte edilmiştir. Konsülte edilen kadınların %27,2'sine (n:34) şiddete bağlı ruhsal hastalık tanısı konmuştur. 34 kadının 33'ünün yaralanması partner şiddetinin ruhsal hastalığa yol açmasından dolayı, 1 kadının yaralanması ise ruhsal hastalığa ve kemik kırığına yol açmasından dolayı“basit bir tıbbi müdahale ile giderilemeyecek niteliktedir”şeklinde raporlanmıştır. Adli Tıp Anabilim Dalımıza partner şiddeti ile başvuran 322 olgunun %10,6'sında (%5,9 depresyon, %3,8 post travmatik stres bozukluğu, %0,9 diğer ruhsal hastalıklar) şiddete bağlı psikiyatrik hastalık saptanmıştır ve bu kadınların neredeyse tamamının yaralanmasına yalnızca partner şiddetine bağlı ruhsal hastalık saptandığından“basit bir tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte”şeklinde rapor verilmiştir. Yapılan analizler partner şiddeti mağduru kadınlarda hekimin fiziksel bulguları yanında ruhsal bulgularının da değerlendirilmesinin düzenlenecek rapor sonucunu önemli derecede etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In our study it was aimed to reveal the importance of event based psychological trauma and eventual psychological pathology and the influence of these situations on the conclusions of the reports, in the assessment of the cases of women who applied to obtain a report related to partner violence. In this scope, out of the forensic cases that are sampling of the women in our society, the partner violence cases between January 1st ,2018 and December 31st ,2019 -diagnosed and consulted to Psychiatry Department of Süleyman Demirel University Forensic Medicine Department-were investigated retrospectively and compared to the literature. It has been revealed that while symptoms of some physical injuries caused by violence on many women who are victims of partner violence can be cured by a basic medical care, many of the physical injuries -after their psychiatric symptoms are evaluated-cannot be cured by a basic medical care. 322 women applied to our department because of partner violence in 2018 and 2019. 125 of them sent to the Psychiatry Department for medical consultation. 27,2% of the cases (34 women) of psychiatric consultation were diagnosed mental illness caused by violence. Injuries of 34 women were described so as cannot be cured by basic medical care, since 33 of them were diagnosed mental illness and one was diagnosed mental illness and bone fracture.322 cases applied to our forensic medicine department because of partner violence. 10,6% of them have been diagnosed mental illness (5,9% depression, 3,8% post-traumatic stress disorder, 0.9% other mental illnesses). Almost all of the cases were reported as“the cases so as cannot be cured by a basic medical care”since the cases were diagnosed mental illness caused by only partner violence. The analyses revealed that evaluation of physical symptoms as well as psychiatric symptoms of the women victims of partner violence influence significantly the conclusions of the reports to be prepared.