Finansal kriz sürecinde kamu otoritelerinin uyguladığı vergi politikaları
Tax policies that public authorities implement during financial crisis period
- Tez No: 632724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCABİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Finansal krizler genelde dünya ekonomisinde 1970 sonrasında görülmeye başlamış olup, gelişmekte olan ülkelerde 1980 sonrasında en önemli iktisadi sorunların başında gelmiştir. 1980'li yıllardan itibaren küreselleşme olgusunun ekonomi literatürüne girmesiyle genel büyüme modelleri portföy yatırımlarını hızlandırmış, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler dönem dönem finansal krizlerle karşılaşmış, küreselleşmenin getirdiği kolaylıkların ve imkânların doğru kullanılmaması ise ülkelerin ekonomisini ani ve beklenmedik bir şekilde olumsuz etkilemiştir. Gerek küreselleşmenin büyüme ve yatırım modellerini etkilemesi ve sermaye akımı gibi dış baskılar, gerekse ülkelerin yapısal sorunları sonucu ortaya çıkan finansal krizler, ekonomik politikaların uygulanmasını engellemekte ve ekonomik dengeleri bozmaktadır. Ekonomik hayatın her alanında etkili olduğu bilinen vergi politikaları, gerek gerçekleşen, gerekse gerçekleşme ihtimali olan ekonomik dengesizliklerin ortadan kaldırılmasında önemli bir araçtır. Finansal krizlerin ekonomi üzerinde ortaya çıkardığı olumsuz etkiler dikkate alındığında, krizin etkilerini azaltarak ekonomiyi yeniden canlandırmak için kamu otoritelerinin vergi politikalarına başvurmanın dışında başka da bir seçenekleri yoktur.
Özet (Çeviri)
Financial crises generally began to occur after 1970 in the world economy, which are one of the most important economic problems especially in developing countries after 1980. Since the 1980s, when the globalization phenomenon entered into the economy literature, general growth models accelerate the portfolio investment, the developed and developing countries faced the financial crises from time to time and the lack of proper use and facilities brought about by the globalization had a sudden and unexpected negative impact on the economy of the countries. Both external pressures such as globalization and capital flows, as well as financial crises that arise as a result of the structural problems of countries, hinder the implementation of economic policies and disrupt economic balances. Tax policies, whichever are given to be effective in all areas of economic life, are an important tool in eliminating both the actual and possible economic imbalances. Given the negative impacts of financial crises on the economy, public authorities have no other option but to apply tax policies to revive the market and to reduce the effects of the crisis.