Effects of the formation to the orientation of the directional wells in the Adıyaman region
Adıyaman bölgesinde yönlü kuyularda formasyonun yönelime etkisi
- Tez No: 632723
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANJU MEHMETOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yönlü sondaj belirlenmiş bir hedefe ulaşmak için kuyunun yönünün ve açısının ayarlanması için günümüzde yaygın olarak kullanılan bir metottur. Yönlü sondaj operasyonlarında hedefe ulaşmak için sondaj motoru (mud motor) & sondaj sırasında ölçüm sistemi (measurement while drilling system) ya da rotasyon sırasında yönlendirilebilen (rotary steerable) sistemler gibi çeşitli metotlar kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında, sondaj motoru & sondaj sırasında ölçüm sistemi kuyu yönünü değiştirmek için kullanılmaktadır. Yönlü sondaj mühendisleri mud motor ile yönlü sondaj yaparken kaydırarak sondaj yaparlar; bu da sondaj masasından rotasyon vermeden sondaj sırasında ölçüm sisteminden gelen matkabın yönünü kullanarak sadece mud motor ile yer altında matkaba rotasyon verilmesiyle yapılan sondaj anlamına gelmektedir. Düzgün bir kuyu kazmak, eğriliği az olacak şekilde kuyu planını takip etmek, hedefi vurmak ve kuyuları erken bitirmek için kuyunun yönünü kontrol etmek önemlidir. Kuyu yönünü etkileyen parametreleri incelemek için birçok çalışma yapılmıştır. Bu faktörler matkaba verilen ağırlık, sondaj dizisi dizaynı, kuyu çapı, rotasyon hızı, debi, dizide bulunan dengeleyicinin pozisyonu, matkap ve dengeleyicinin çapıdır. Bu parametrelere ilave olarak, kuyunun yönelimi formasyon özelliklerinden de etkilenmektedir. Bu çalışmada saha dataları kullanılarak formasyonun Adıyaman bölgesindeki yönlü kuyuların yönelimine etkisi detaylandırılmıştır. 7 farklı kuyuda 8.5“ (0.216 m) çapında sondaj yapılırken aynı parametreler (matkaba verilen ağırlık: 10-11 ton, akış hızı: 450 gpm, dakikadaki rotasyon devri: 40) uygulansa ve aynı ekipmanlar (8-3/8”çapında manşonlu dengeleyici, 7-3/4" çapında integral bıçaklı dengeleyici, eşit uzunlukta sondaj dizisi ekipmanı, konili sondaj matkabı) kullanılsa da yönlendirme için düşünülen teorik sonuçlara formasyonun farklılığından dolayı ulaşılacağı garantilenemez. Bu etkiyi görmek için, Kuzey/Güney, Doğu/Batı yönelimleri gerçek ölçüm değerlerine ve hesaplanan değerlere göre kuyu başı referans alınarak hesaplanmıştır. Gerçek ölçüm değerleri 30 metre aralıklarla sondaj sırasında ölçüm sistemi yardımıyla alınmıştır. Sapmanın teorik olarak hesaplanması için kullanılan değerler sondaj motorunun keskin dönüş açı verileri kullanılarak elde edilmiştir. Gerçek ve hesaplanmış değerler arasındaki fark formasyonun yönelime etkisidir ve birbiri ile kıyaslayarak kuyular arası bir benzeşme olup olmadığını görmemize olanak verir. Bu çalışmanın sonucu olarak, Adıyaman bölgesinde formasyonun yönelim üzerinde bir etkisi olduğu saptanmıştır. Formasyonun aynı litolojiye sahip olmasına rağmen, kuyuların yön ve yönelimi kuyudan kuyuya değişmektedir. Buna ilave olarak, Adıyaman bölgesinde belirli bir noktada yapılan sondajda delme aralığın başından sonuna kadar yönün değişmediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Directional drilling is controlling the inclination and azimuth of a wellbore to reach a predetermined underground target and is a method used widely nowadays. There are various methods for directional drilling operations such as; Mud Motor & Measurement While Drilling System (MWD) or Rotary Steerable System to reach the targets. Within the scope of this study, Mud Motor and MWD were used to change orientation of the hole. While drilling with mud motor, directional drillers (DD) make sliding drilling which means that DD drill with a mud motor rotating the bit downhole without rotating the drill string from the surface with using Tool-face which is taken from MWD system. Controlling hole orientation is important to drill smooth wells, to follow the plan with low tortuosity, to hit the target and to finish the well early. Several studies have been performed to investigate the parameters that affects the hole orientations. The factors affecting the orientation of the hole are weight on bit (WOB), bottom hole assembly (BHA), hole size, rotary speed (RPM), flow rate (GPM), stabilizers position on the drill string, drilling bit and stabilizers gauge. In addition to all of these parameters, orientation of the wells is also affected from the formation properties. This study detailed the effects of the formations to the orientation of the directional wells in the Adıyaman Region with the help of the field data. Even if the same parameters (WOB: 10-11 tones, flow rate: 450 gpm, RPM:40) are applied and the same equipments (8-3/8“ of outer diameter sleeve stabilizer, 7-3/4”of outer diameter integral blade stabilizer, equal length of drill collars, roller cone drilling bit) are used in seven different wells to drill 8.5" (0.216 m) hole in diameter, theoretical expectations with respect to the orientation may not be obtained due to the formation effects. To see this effect, North/South and East/West deviations were calculated according to the wellhead location with the real and the calculated survey data. Real survey data were taken from the wells for every 30 m interval with the help of the MWD system. Moreover, data used for theoretical deviation calculation were obtained with using the output dog-leg of the Mud Motor. The differences between real and calculated results show the effect of the formation to the orientation and this gives us a chance to see if there is a trend or not between the wells when respective results are compared. As a result of this study, it was observed that there is a trend in the effect of the formation on the orientation in the Adıyaman Region. The direction and the deviation of the wells change for different wells although the formation has the same lithology. Moreover, the results show that when a well is drilled in a certain wellhead location in this region, the direction does not change from top to the bottom of the section.