Fare kemik iliği hücrelerinde siklofosfamid tarafından indüklenen genotoksisiteye karşı tarhun (Artemisia dracunculus L.) yaprak ekstraktının olası koruyucu etkisinin mikronükleus testi ile belirlenmesi
Determination of the possible protective effect of tarhun (Artemisia dracunculus L.) leaf extract in the mouse bone marrow cells against cyclophosphamid by micronucleus test
- Tez No: 632742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AKSU KILIÇLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma; siklofosfamidin (CP) neden olduğu genotoksisiteye karşı, tarhun (Artemisia dracunculus L.) yaprak ekstraktının olası koruyucu etkisinin, mikronükleus testi ile belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada her bir grupta 8 hayvan olacak şekilde toplam 6 grup oluşturuldu. Bu gruplar; I. grup: negatif kontrol grubu, II. grup: pozitif kontrol grubu (50 mg/kg, i.p. CP), III. grup: 75 mg/kg tarhun yaprak ekstraktı grubu, IV. grup: 150 mg/kg tarhun yaprak ekstraktı grubu, V. grup: 75 mg/kg tarhun yaprak ekstraktı + CP (50 mg/kg, i.p.) grubu, VI. grup: 150 mg/kg tarhun yaprak ekstraktı + CP (50 mg/kg, i.p.) grubu şeklindedir. 14 gün boyunca tarhun yaprak ekstraktı oral gavaj yol ile farelere verildi. Fareler disloke edilmeden 24 saat önce (15. gün) intraperitonal olarak siklofosfamid enjekte edildi. Disloke edilen farelerin kemik iliği hücrelerinde mikronükleus testi yapılarak, mikronükleus oranları tayin edildi.
Özet (Çeviri)
This work; had been carried out by aiming the determination of the possible protective effect of the tarragon (Artemisia dracunculus L.) leaf extract which is against to genotoxicity, causing from cyclophosphamide (CP), by micronucleus test. In the study, 6 test groups were formed and each group was involved 8 animals. These groups were named as: I. group is negative control group, II. group is positive control group which is formed from 50 mg/kg, i.p. CP, III. group denotes 75 mg/kg tarragon leaf extract group, IV. group denoted 150 mg/kg tarragon leaf extract group, V. group is formed from 75 mg/kg tarragon leaf extract + CP (50 mg/kg, i.p.) and VI. group is formed from 150 mg/kg tarragon leaf extract + CP (50 mg/kg, i.p.). The tarragon leaf extract was given to the mice via oral gavage during 14 days. Cyclophosphamide was injected intraperitoneally to the mice before 24 hours of the dislocation (day 15) of them. The micronucleus ratios were determined by the performing of the micronucleus tests to the bone marrow cells of dislocated mice.