Igy saflaştırılması ve biyogörüntüleme ajanı olarak değerlendirilmesi
Igy purification and evaluation as a bioimaging agent
- Tez No: 632757
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde biyolojik örneklerin görüntülenmesi, yaşam bilimlerinde moleküllerin, hücrelerin ve dokuların daha etkin bir biçimde analizi olarak kabul edilmektedir. Biyogörüntüleme teknolojisinin gelişimi, araştırmacıların örnekleri daha önce mümkün olmayan yollarla görselleştirmelerini ve ölçmelerini sağlamıştır. Görüntülemede nicel yöntemler ve görüntü analizindeki gelişmeler, bir teknoloji olarak görüntülemenin bilim dünyasına ne gibi katkılarda bulunabileceğini gözler önüne sermektedir. Yapılan tez çalışmasında, akciğer fibroblast hücreleri ile akciğer epitel karsinomu hücreleri arasındaki ayrımı kolaylaştıracak bir biyogörüntüleme yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmada, özgün bir yöntem olan“Aminoasit Dekore Edilmiş Işık Destekli Konjugasyon Yaklaşımı”(ANADOLUCA) metoduyla sentezlenmiş floresans özellikteki İridyum kompleksi, yüksek yükleme kapasitesi nedeniyle laponit kiline bağlanmıştır. Ayrıca; antikor yönlendirici olarak, tavuk yumurta sarısından saflaştırılan immünoglobulin Y (IgY) kullanılmıştır. Saflaştırılan IgY'nin, SDS-PAGE, UV-Vis spektroskopisi, FT-IR ve CD spektroskopisi analizleri ile karakterizasyonu yapılmıştır. IgY'ye bağlı anti-transferrin antikor (ATAb) ile transferrinin etkileşimiyle kompleksin hücre içine girmesi sağlanarak floresans mikroskobunda görüntüleme yapılmıştır. Laponit ve İridyum (III) (Ir3+) kompleks için karakterizasyon çalışmaları FT-IR, Zeta boyut analizi, floresans spektroskopisi, SEM analizleriyle yapılmıştır. Son olarak floresans mikroskobuyla görüntüleme yapılarak kompleksin biyogörüntüleme ajanı olarak etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, imaging of biological samples is accepted as a more effective analysis of molecules, cells, and tissues in life sciences. The development of bioimaging technology has enabled researchers to visualize and measure samples in ways that have not previously possible. Quantitative methods in imaging and advances in image analysis reveal the contribution of imaging as a technology to the scientific world. In the thesis study, a bioimaging method has been developed to facilitate the distinction between lung fibroblast cells and lung epithelial carcinoma cells. In the study, the fluorescence iridium complex synthesized by the unique method“AmiNoAcid (monomer) Decorated and Light Underpinning Conjugation Approach”(ANADOLUCA) method has been attached to laponite clay due to its high loading capacity. In addition, immunoglobulin Y (IgY) purified from chicken egg yolk has been used for the antibody orientation. Characterization of the purified IgY has been performed by SDS-PAGE, UV-Vis spectroscopy, FT-IR and CD spectroscopy analysis. The interaction of IgY bound Anti-Transferrin Antibody (ATAb) and transferrin has allowed the complex to enter the cell and imaging on a fluorescence microscope. Characterization studies for Laponite and Iridium (III) (Ir3+) complex have performed by FT-IR, Zeta size analysis, fluorescence spectroscopy, SEM analysis. Finally, the effectiveness of the complex has been demonstrated as a bioimaging agent by imaging with a fluorescence microscope.