Hava yolu ile bulaşan bazı bakteriyel etkenlere karşı IgY teknolojisine dayalı klima filtre sisteminin geliştirilmesi
Development air conditioning filter based on IgY technology against the some bacterial infection that transmitted by air way
  1. Tez No: 611511
  2. Yazar: ALI HUSSEIN MOHAMMED AFANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA DOĞRUMAN AL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda, nozokomiyal pnömoni etkeni olarak sık tanımlanan, S.aureus, P.aeruginosa ve K. pneumoniae bakterileri kullanılarak hazırlanan antijenleri tavukların kas içine enjekte edilerek immünizasyonları gerçekleştirilmiştir ve antikorların etkinliği ELISA yöntemi ile değerlendirilmiştir. İmmünizasyon sonrası bakterilere karşı oluşan IgY antikorlarının saflaştırılması ve elde edilmesi için PEG 6000 kullanılmıştır. Elde edilen IgY antikorlarının etkinliği ELISA yöntemiyle tanımlandıktan sonra spesifik IgY antikorlar cam elyaf yapısına sahip olan filtreye capture ELISA yöntemi kullanılarak sabitlenmiştir. Her bakteri için geliştirilen IgY bazlı filtrelerin bakteri yakalama kapasitesini test etmek için anti-bakteri IgY içeren ve antikor içermeyen filtreler üzerine dört defa 1-20 dakika aralıkla bakteriler püskürtülmüştür ve filtrelerin arkasına konulan besiyerlerinde (kanlı agar ve EMB) koloni sayımı yapılmıştır. S.aureus, P.aeruginosa, K.pneumoniae ile immunize edilmiş ve edilmemiş tavukların IgY antikorlar arasındaki OD değerleri farklı dilüsyonlarda (1/100 ve 1/1000) karşılaştırıldığında; immunize olan tavukların yumurtalarından izole edilen IgY antikorların OD değerlerinin ODC değerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır (p˂0.05). S.aureus, P.aeruginosa ve K.pneumoniae'a karşı geliştirilen spesifik IgY antikorlarının bakteri yakalama kapasitesini test etmek için IgY antikorları farklı konsantrasyonlarda hazırlanarak (100, 200, 300, 400, 500 ve 750 µg/ml) filtreler kaplanmıştır. Bakteri konsantrasyonları 5x104, 3x107, 6x107, 7.5x107, 1.5x108, 3.0x108, 4.5x108 ve 6.0x108 cfu/ml olarak hazırlanmıştır. Püskürtme işlemi 1- 20 dakika aralıklarla test edilmiştir. Anti-S.aureus IgY içeren filtrelerde üreyen ortalama koloni sayısı 10 iken antikor içermeyen filtre arkasında 540 koloni sayılmıştır, anti-P.aeruginosa IgY içeren filtrede a 5-10 koloni saptanırken antikor içermeyen filtrede üreyen koloni sayısı 837 olarak sayılmıştır. Püskürtülen en uygun S.aureus bakteri konsantrasyonu 2x105 cfu/ml yoğunluğundayken P.aeruginosa bakteri konsantrasyonu 5x104 cfu/ml yoğunluğunda saptanmıştır. En etkili antikor konsantrasyonu anti-S.aureus IgY ve anti-P.aeruginosa IgY antikor içeren filtrelerde 500 µg/ml saptanmıştır ve en uygun zamanın ise 10 dakika olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to produce IgY antibodies against bacteria of S. aureus, K. pneumoniae and P. aeruginosa which commonly identified as the cause of nosocomial pneumonia, and to investigate the efficiency of the produced antibodies using ELISA method. Immunization of chicken was performed using S. aureus, P. aeruginosa and K. pneumoniae bacteria were immunized through intramuscular injection. PEG 6000 procedure was used for the isolation and purification of IgY antibodies synthesized by immunized hens against bacteria. In that, it is used to fix the specific IgY antibodies to the glass fiber filter useing capture ELISA method. An IgY based filter was developed for each bacteria and tested according to bacterial capture capacity; anti-bacteria IgY and antibody-free filters sprayed with bacteria four times between 1-20 minutes. IgY antibodies isolated from hens were compared in order to determine OD values with ELISA method. In both dilutions (1/100 and 1/1000) IgY OD values of hens were immunized with S. aureus, P. aeruginosa and K. pneumoniae observed to be higher than the calculated cutoff value (ODC) (p˂0.05). Developed filters was coated with specific IgY antibodies at different concentrations of (100, 200, 300, 400, 500 and 750 µg/ml) against S. aureus, P. aeruginosa and K.pneumoniae. Bacterial concentrations were prepared at 5x104, 3x107, 6x107, 7.5x107, 1.5x108, 3.0x108, 4.5x108 ve 6.0x108 cfu/ml. The spraying process was tested during the periods of 1-20 minutes. Filters efficiency was determined by placing blood agar and EMB behind the filters and then counting the colonies grown on the media. The number of S. aureus colonies in antibody-containing filter found to be 10 while the antibody-free filter were 540 colonies. According to the results of several testing scenarios in this study, the optimal bacteria concentration was found to be 2x105 cfu/ml, antibody concentration was 500 µg/ml, and ideal spraying time is 10 minutes.