Ege Bölgesinde ruminant abortuslarında coxiella burnetii'nin yaygınlığının araştırılması
Investigation of coxiella burnetii prevalence of abortion in ruminants in the Aegean Region
- Tez No: 632770
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında; Ege Bölgesi'nin yedi ilinden (İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Kütahya, Uşak) Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne gelen 100 adet koyun, keçi ve sığır aborte fetüs örneği, Coxiella burnetii yaygınlığının kantitatif olarak ortaya koyulması için moleküler yöntemler ile analizedilmiştir. Konvansiyonel PCR yöntemi ile; sığır aborte fetüs örneklerinde 1 adet (%2,85), koyun aborte fetüs örneklerinde 4 adet (%9,75) ve keçi aborte fetüs örneklerinde 4 adet (%16,6) olmak üzere toplam 9 adet örnek pozitif olarak saptanmıştır. Real-time PCR yöntemi ile; sığır aborte fetüs örneklerinde 1 adet (%2,85), koyun aborte fetüs örneklerinde 6 adet (%14,6) ve keçi aborte fetüs örneklerinde 8 adet (%33,3) olmak üzere toplam 15 adet örnek pozitif olarak saptanmıştır. Kantitatif PCR (qPCR) ile pozitif örneklerde C.burnetii hedef DNA kopya sayıları belirlenmiştir ve 2x101 ila 5,54x105 gen kopya sayısı/ 5 mg değerleri arasındadır. Çalışma sonuçları; ruminant aborte fetüs örneklerinde C.burnetii varlığının saptanmasında, Real time PCR yönteminin Konvansiyonel PCR'a göre çok daha duyarlı bir yöntem olduğunu göstermektedir. Ayrıca qPCR; ruminant aborte fetüsleri yoluyla C.burnetii saçılımının kantitatif olarak belirlenmesi için kullanılabilecek oldukça hassas ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In this study; 100 sheep, goat and cattle aborted fetus samples these coming from seven provinces of the Aegean Region (İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Kütahya, Uşak) to the Bornova Veterinary Control Institute, was examined by molecular methods to demonstrate the prevalence quantitatively of Coxiella burnetti. According to the Conventional PCR method; A total of 9 samples were positive, 1 (2.85%) in bovine aborted fetus samples, 4 (9.75%) in sheep aborted fetus samples and 4 (16.6%) in goat aborted fetus samples. According to Real- time PCR method; A total of 15 samples were positive, 1 (2.85%) in cattle aborted fetus samples, 6 (14.6%) in sheep aborted fetus samples and 8 (33.3%) in goat aborted fetus samples. In the positive samples with quantitative PCR (qPCR) method the target DNA copy numbers of C.burnetii were determined and ranged from 2x101 to 5.54x105 gene copies / 5mg values. Study results; for revealing the presence of C.burnetii in ruminant aborted fetus samples, indicates that Real-time PCR method is much more sensitive than Conventional PCR. Also qPCR method; It is a sensitive and reliable method that can be used to quantitatively determine C.burnetii shedding in through ruminant aborted fetuses way.