Adana ve konya illerinde 2005-2015 yılları arasında görülen ppr (peste des petits ruminants) olgularının seyri ve patolojik yönden değerlendirilmesi
Adana and konya provinces, 2005- PPR seen between 2015 ( peste des petits ruminants) to evaluate the course and pathological aspect of the case
- Tez No: 440461
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ ERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Tüm Türkiye'de 2000 yılından itibaren koyun ve keçilerde Koyun Keçi Vebası (Peste des Petits Ruminants) (PPR) hastalığı ortaya çıkmış, koyun ve keçi yetiştiriciliğinde önemli ekonomik kayıplara yol açmıştır. Bu çalışmada Adana ve Konya illerinde koyun ve keçilerde PPR hastalığının seyri ve patolojik yönden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2005-2015 yılları arasında görülen PPR vakalarının www.turkvet.gov.tr kayıtlarından il bazında mihrak raporlarının incelemesiyle elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucu yapılmıştır. Bu sonuçlar içerisinde Konya ve Adana illeri daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu sonuçlara göre hastalık en fazla Marmara bölgesinde (%32), takiben Ege- İç Anadolu Bölgesinde (%22) görülmüştür. İl bazında 12 ilden hastalık bildirimi gerçekleşirken en fazla hastalık bildirimi yapılan il 61 mihrak ile İzmir'dir. Konya'da 46 ve Adana'da 10 bildirim mevcuttur. Adana'daki bildirimler sadece koyunlarda iken, Konya'daki bildirimler hem koyunlardan hem de keçilerdendir. Hastalığın görülme sıklığı yıllara göre değerlendirildiğinde bazı yıllarda hayvan ithalatına ve hareketlerine bağlı olarak arttığı, sonraki yıllarda bildirimlerin giderek azaldığı dikkati çekmiş, bu durumun tarım bakanlığının titiz aşılama programı sayesinde gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sheep and Goat Plague disease (PPR) have started to appear all over Turkey since 2000 and has led to significant economic losses. In this study, it was aimed to evaluate the course and pathological aspects of the disease (PPR) in sheep and goats in Adana and Konya provinces. The study are made the result of the evaluation of the data obtained from the records of www.turkvet.gov.tr. Konya and Adana provinces in these results are discussed in more detail. According to the results, this disease were observed in most of Marmara (32%), followed by Aegean and Central Anatolia Region (22%). In some provinces, 12 cities realized disease notification, Izmir province with up to 61 outbreaks of disease notification made. While in only sheep statement in Adana, Konya is one of notifications from both Sheep and Goat. When considered over the years the incidence of the disease has increased in some years, depending on the import and movement of animal disease, while gradually decreasing in subsequent years, it was noted that the notification. This situation has reached the conclusion that the ministry of agriculture made possible by rigorous vaccination programs.