Ortaöğretim kurumlarında disiplin uygulamaları: Bir özel okul ile bir devlet okulunun karşılaştırılması
The discipiline applications in high school institutions: The comparison between a state school and a private school
- Tez No: 632817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir devlet lisesi ve bir özel lisenin kayıt altına alınmış disiplin uygulamalarını, elde edilen veriler doğrultusunda karşılaştırmalı olarak incelemektir. Antalya ili Muratpaşa ilçesinde hizmet veren bir devlet lisesi ve bir özel lise araştırmanın çalışma grubu olarak seçilmiştir. 2014-2019 yılları arasındaki eğitim-öğretim dönemlerinde, bir devlet lisesi ve bir özel lisede disiplin kuruluna sevk edilen öğrencilerin demografik özellikleri ve disiplin kurulu uygulamaları incelenerek karşılaştırılmış, liselerin özelliklerine göre önemli farklılıklar gösterip göstermediği veya benzer özellikleri olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın verilerine okul disiplin kurulu karar defterleri, onur kurulu defterleri ve rehberlik servisi dokümanları incelenerek ulaşılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizinin kullanıldığı bu araştırmanın modeli nitel durum çalışmasıdır. Okullar için ayrı ayrı oluşturulan tablo ile veriler toplanarak on beş alt probleme yanıt aranmıştır. Disiplin Kuruluna sevk edilen öğrencilerin demografik özellikleri, ailevi durumları, olumsuz davranışları, aldıkları cezalar ve okullarda uygulanan disiplin süreçleri elde edilen bulgular doğrultusunda yorumlanmış ve bu bağlamda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the recorded disicplinary applications of a state high school and a private high school according to the collected data. A state school and a private school in Muratpaşa, Antalya have been chosen for this study as samples. In this study, the applications of disciplinary councils and the students' demographical features, who were dispatched to the disciplinary council during 2014- 2019 education period in a state and a private school has been compared, then it has been determined whether there is any difference or any similarity between these two different type of schools according to their properties. The disciplinary punishments that the students received accoding to the disciplinary regulations of the Ministry of National Education and the relevancy of these punishments to the regulations has also been analysed in this study. The data of this study has been collected by analysing the documents of the schools' counseling service and the record books of the disciplinary committee and honorary board. This study's model is a qualitative study with the qualitative research method and its document analysis. Fifteen different sub-problems' solutions have been searched for by collecting data from charts that were sperately formed for schools. The demographic characteristics, family status, negative behaviors, punishments they received and disciplinary processes applied in schools were interpreted in line with the findings obtained and some suggestions were presented in this context.