Mikrodalga bölgesinde süper - formül yaklaşımıyla mikroşerit anten tasarımları
Microstrip antenna designs via super - formula approach on microwave region
  1. Tez No: 632837
  2. Yazar: EDA ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE BARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüz teknolojilerinde üretilen elektronik cihazların büyük bir çoğunluğunun kablosuz ağ teknolojileri ile ve uzaktan erişime uygun yapıda olması beklenmektedir. Bu talepler doğrultusunda üretilen sistemlerde Wi-Fi ve WLAN yapıları önemli bir yer tutmaktadır. Bu yapıların en önemli parçasını anten tasarımları oluşturmaktadır. Özellikle iletişim teknolojisinde kullanılan cihazların boyutlarında meydana gelen küçülmeyle birlikte cihaz yapısında kullanılan anten sistemlerinin de küçülmesine ihtiyaç duyulmuştur. Mikroşerit anten yapıları, bu gereksinimleri karşılamada önemli bir yer tutmaktadır. Mikroşerit antenlerin düşük kazanç ve dar bant genişliği gibi dezavantajları olmasına rağmen antenlerde kullanılan yama şeklinin, taban malzemesinin ve besleme yönteminin seçimi bu problemleri çözmede etkili olmaktadır. Bu tez çalışmasında, geleneksel yama geometrileri (kare, dikdörtgen, daire, elips vb.) yerine doğada mevcut olan yapılardan ilham alınarak tasarlanan geometriler mikroşerit anten yapısında yama şekli olarak kullanılmıştır. Yama geometrilerinin oluşturulmasında Süper-Formül yaklaşımından faydalanılmıştır. Tasarlanan antenlerin WLAN (Wireless Local Area Network) teknolojisinde çalışması istenmiş ve merkez frekansı 5.2 GHz olarak seçilmiştir. Kullanılan materyalin dielektrik sabiti, yüksekliği ve antenin merkez frekansı göz önünde bulundurularak yama boyutları hesaplanmıştır. Tasarlanan antenler, elektromanyetik alanları sonlu elemanlar yöntemi kullanarak çözümleyen HFSS (High Frequency Structure Simulator-Yüksek Frekans Yapı Simülatörü) programıyla analiz edilmiş ve daha iyi bir geri dönüş kaybı için gerekli boyutsal optimizasyonlar sağlanmıştır. Ayrıca antenler PCB baskı yöntemi ile üretilmiş ve Skaler Network Analizörü kullanılarak gerekli ölçümler yapılmıştır. Elde edilen deneysel ölçüm ve benzetim sonuçları karşılaştırıldığında sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür. Süperşekilli mikroşerit antenlerin, geleneksel yama şekli kullanan mikroşerit antenlere kıyasla daha küçük boyutlarda ve daha verimli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of electronic devices manufactured in today's technologies are supposed to get connected with wireless network systems and to have a structure suitable for remote access. Wi-Fi and WLAN structures have an exceptional place in these systems to meet the demands. Antenna designs are the most significant part of these structures. To have a reduction in the dimensions of the devices used in communication technology, the size of the antenna systems also needs to reduce. Microstrip antenna structures are of an essential role in miniaturization of the antenna systems. Although microstrip antennas have disadvantages such as low gain and narrow bandwidth, the determinations of the shape of the patch, the base material, and the feeding method used in antennas are of great importance in solving these problems. In this thesis, geometries designed with inspiration from structures existing in nature are used as a patch shape in the microstrip antenna structure instead of traditional patch geometries such as square, rectangle, circle, ellipse. The Super-Formula approach is used to create patch geometries. The designed antennas are desired to work in WLAN (Wireless Local Area Network) technology, and the center frequency is selected as 5.2 GHz. The patch dimensions are calculated by considering the dielectric constant, the height of the substrate, and the center frequency of the antenna. The designed antennas are analyzed with the HFSS (High-Frequency Structure Simulator) program, which resolves electromagnetic fields using the finite element method. The necessary dimensional optimizations are provided for a better return loss. Also, antennas are produced with the PCB printing method, and necessary measurements are made using Scalar Network Analyzer. When the obtained experimental measurement and simulation results are compared, it is seen that the results are compatible. It is concluded that super-shaped microstrip antennas are smaller and more efficient than microstrip antennas that use traditional patch shape.