Denetimli serbestlik hizmeti alan gençlerin ve hizmet sunan uzmanların denetimli serbestlik uygulamalarına ilişkin değerlendirmeleri
Evaluations of the youth who receiving probation service and the service providers on probation practices
  1. Tez No: 632839
  2. Yazar: MÜNEVVER ERYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu araştırma ile çocuk yaşta suça sürüklenmiş ve denetimli serbestlik altında olan gençlerin ve denetimli serbestlik uzmanlarının denetimli serbestlik uygulamalarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi ve denetimli serbestlik sisteminde kanıt temelli uygulama anlayışı ile etkili sosyal hizmet uygulamalarına ilişkin önerilerin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Genç birey, aile, okul, yakın sosyal çevre, ceza adalet sistemi, denetimli serbestlik uzmanı ve içinde yer aldıkları denetimli serbestlik sistemlerine ilişkin değerlendirmelerde ekosistem, sosyal öğrenme, alt kültür ve sosyal süreç kuramlarından faydalanılmıştır. Nitel yöntem ile yapılan bu araştırmada denetimli serbestlik sistemine dahil olan genç sayısının en yoğun olduğu Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde bulunan denetimli serbestlik müdürlüklerindeki çocuk yaşta suça sürüklenmiş 19-25 yaş aralığındaki toplam 30 genç ve bu müdürlüklerde görev yapan 20 denetimli serbestlik uzmanı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilere göre denetimli serbestlik sistemi genel olarak gençlerin bazı temel psiko-sosyal ihtiyaçların karşılanmasını; bilişsel ve davranışsal farkındalık oluşturulmasını sağlayan ancak gençlerin hayatlarına tam olarak temas edemeyen bir sistem olarak değerlendirilmektedir. Denetimli serbestlik uzmanları dirençli ve zorlayıcı suç profili, profesyonel olmayan mesleki uygulama süreçleri, yoğun dosya yükü ve yeterli eğitsel ve kurumsal desteğin olmaması gibi nedenlerle tükenmişlik yaşamaktadır. Denetimli serbestlik sisteminde eğitim ve iyileştirme programlarının etkiliğinin ortaya koyulması ve kanıt temelli bir müdahale sistemin yürütülebilmesi ihtiyacının belirgin olduğu ancak buna ilişkin yeterli bir altyapı ve sistemin olmadığı görülmektedir. Bu bağlamda, denetimli serbestlik sisteminin değişim mekanizmalarından olan meslek elemanlarının ve genç bireylerin geribildirimleri, beklenti ve önerileri doğrultusunda birey, aile, eğitim, yakın sosyal çevre, ceza adalet sistemi, denetimli serbestlik sistemi ve kanıt temelli uygulama odağında çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to examine the views of young people who are dragged into crime and on the probation system and probation specialists, to put forward some suggestions on effective social work practices in probation system within the evidence-based practice perspective. The ecosystem, social learning, subculture and social process theories are taken as reference in evaluations regarding young individuals, family, school, social environment, criminal justice system, probation specialist and probation systems in which they are located. In this research carried out by qualitative method, in-depth interviews were conducted with a total of 30 young people between the ages of 19-25 and 20 probation specialists working in these directorates. In the probation directorates in Ankara, Istanbul and Izmir, where the number of young people included in the probation system is the most intense. According to data from in-depth interviews, the probation system is considered as a system that it generally meets some basic psycho-social needs of young people; provides cognitive and behavioral awareness but cannot fully touch the lives of young people. Probation specialists experience burnout for reasons such as resistant and compelling crime profile, lack of the professional implementation processes, excessive caseload and lack of adequate educational and institutional support. It is seen that there is a need for demonstrating the effectiveness of education and improvement programs in probation system and an evidence-based intervention system but that there is not appropriate basis and system for this. Solution proposals were presented in the focus of individual, family, education, social environment, criminal justice system, probation system and evidence-based practice in line with the feedback, expectations and suggestions of professionals and young individuals who are among the mechanisms of change of the probation system.