Apartman tipi konutların enerji etkin rehabilitasyonu: istanbul bahçelievler 223 ada, 13 parsel örneği
Energy efficient rehabilitation of apartment type housing: istanbul bahcelievler 223 block, 13 parcel
- Tez No: 632859
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRÇINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı, kentlerin sosyal ve ekonomik yönden oldukça gelişmiş mahalllerinde afet riski altında bulunan binalara enerji verimliliklerinin arttırılması ve binaların cephelerinin enerji verimliliği ve görsel açıdan rehabilite edilmesi dolayısı ile binaların kullanım ömürlerinin arttırılması için bir örnek çalışma yapmaktır. Çalışma, mevcut binaların kullanımındaki ana sorunlardan biri olan enerji verimliliği ve cephe modernizasyonu üzerine odaklanmaktadır. Bölgede Kentsel dönüşüm projeleri, mevcut binayı yıkarak arsa üzerine tamamen yeniden bina yapma şeklinde yürütülmektedir. Binayı yıkmadan ekonomik ve basit tedbirler ile bina sahipleri tarafından rehabilite edilmesinin mümkün olacağı varsayımı ile İstanbul Bahçelievler mahallesinde 1980 yıllarında yapılan tip binalardan biri çalışma için örnek olarak seçilmiştir. Binanın cephe ve enerji verimliliği açısından rehabilitasyonu için sekiz değişik alternatif geliştirilmiştir. Bunlar Sefaira isimli enerji simülasyon programı ile ağırlıklı olarak Isıtma, soğutma, co2 emisyonu ve doğal aydınlatma yönlerinden analiz edilmişlerdir. Çalışmanın sonucunda mevcut konut binalarının enerji verimliliklerinin yükseltilebilmesi için, bina sahipleri tarafından;  Etkili ve optimal önlemlerin alınabileceği,  Bu tedbirler ile modern görünüşlü cephesi olan bir binaya sahip olunacağı  %45'ten daha fazla enerji tasarruf sağlanabileceği,  Enerji harcamalarından yapılan tasasrrufun yapılacak masraflalar iligili kredi finansmanında kullanılabileceği ve  Rehabilitasyon sonucunda binanın maddi değerinin diğer tip binalara göre artacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to increase the energy efficiencies of the buildings and the building's facades, that are under the risk of disasters, in terms of social and economic approaches in the developed areas of the city. Besides that, a case study has been studied to increase the lifetime of the buildings by visually rehabilitating them. The existing buildings that are in the urban transformation projects in the region are rebuilt in the building form on the land after demolishing them. A building that has been built in the year of 1980 in İstanbul-Bahçelievler has been chosen as a case study with the assumption that it will be possible to rehabilitate the building by economic and simple measures before destroying the building by the building's owner. Eight different alternatives have been developed for the rehabilitation of the building in terms of facade and energy efficiency. These were analyzed mainly in terms of heating, cooling, CO2 emission, and natural lighting with the Sefaira energy simulation program. As a result of the study, in order to increase the energy efficiency of the existing residential buildings, the building owners;  Effective and optimal measures can be taken,  With these measures, it will be possible to have a building with a modern appearance and more than 45% energy savings,  Savings from energy expenditures can be used in loan financing related to expenses,  As a result of the rehabilitation, it has been determined that the material value of the building will increase compared to other types of buildings.