Çarpımsal harmonik p-fonksiyonlar için bazı yeni integral eşitsizlikleri
Some new integral inequalities multiplicatively harmonic p-functions
- Tez No: 632905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde çarpımsal harmonik P-fonksiyonu adı verilen yeni bir fonksiyon sınıfı tanımlanmıştır. Bazı yeni Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler verilmiştir. Tezin birinci bölümde sırasıyla eşitsizlik teorisi, konveks fonksiyonların tarihçesi ve konvekslik hakkında giriş niteliğinde bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde tezin kuramsal temelleri için gerekli temel kavramlar, tanımlar, teoremler verilmiş ve ayrıca konveks fonksiyon sınıflarının birbiriyle olan ilişkisi literatür çalışmasıyla da desteklenerek aktarılmıştır. Üçüncü bölümde tez çalışmasında kullanılan klasik eşitsizlikleri içeren teoremler, ispatları ve bu çalışmaya kuramsal temel teşkil eden bazı eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise çarpımsal harmonik P-fonksiyon isminde yeni bir fonksiyon sınıfı tanımıyla, fonksiyon sınıfının literatürle olan ilişkisi verilmiş, fonksiyonların bu sınıfının bazı cebirsel özellikleri incelenmiş ve daha sonra yine literatürde olan bir özdeşlik yardımı ile çarpımsal harmonik P-fonksiyonlar sınıfı için Hermite-Hadamard tipli bazı yeni eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new function class called multiplicative harmonic P-function is defined. Some new Hermite-Hadamard type inequalities are given. History of convex functions, place for input information about convexity. In the second part, basic concepts, definitions, theorems are given for the theoretical foundations of the thesis and also the relation between convex function classes is supported by the literature study. In the fourth chapter, with the definition of a new function class named multiplicative harmonic P-function, the relation of the function class with the literature is given, some algebraic properties of this class of functions are examined, and then Hermite-Hadamard type for the class of multiplicate harmonic P-functions with the help of identity in the literature. some new inequalities have been achieved.