Aristoteles etiğinde erdem kavramı
The concept of virtue in Aristotelian ethics
- Tez No: 632906
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Aristoteles Etiğinin temel kavramı olan erdem, geniş bir perspektifde eleştirel bir şekilde ele alınmaya çalışıldı. Bu amaçla ilk olarak giriş bölümünde Aristoteles etiğinin arka planı ele alındı. Birinci bölümde sırasıyla , erdem kavramının mahiyeti , ilkçağdan ortaçağa kadar olan sürede erdem kavramının geçirdiği dönüşüm ve Aristoteles'in ünlü orta yol öğretisi ele alındı. İkinci bölümde ise ruhun erdemlerinde entelektüel erdemler ile karakter erdemleri ele alınmıştır. Entellelektüel erdemler geniş bir çerçevede ele alınırken karakter erdemleri ise ayrı pasajlar altında tek tek açıklanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
İn this study, virtue, which is the basic concept of Aristotles ethics, was tired to ve critacally adressedd in a wide perspective. İn the first part was announced the nature of the concept of virtue, the transformation of the concept of virtue from antiquity to medieval times and Aristotles famous middle way doctrine, respectivelly. İn the second part intellectual virtues and character virtues, which are among the virtues of the soul, are explained. While intellectual virtues are handled within a wide viewpoint, character virtues are tired to be one by one in separate passages.