Denizli ili Acıpayam ilçesi Oğuz Mahallesi TOKİ inşaatı zemin iyileştirmesi
Denizli province Acıpayam district Oguz neighborhood TOKİ construction soil improvement
  1. Tez No: 632911
  2. Yazar: ÜNAL BAHADIR BAYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İSKENDER SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnşaat Mühendisi, yapılaşma alanının özelliklerine göre tasarım yapmak zorundadır. Bu tasarımlar iki yöntemle yapılmaktadır. Birinci yöntem zemini olduğu gibi kabul ederek tasarım yapmaktır. İkincisi ise zemin iyileştirme yöntemlerini uygulayarak zemini daha güvenilir hale getirerek tasarım yapmaktır. Zemin iyileştirme yöntemlerinin kullanılmasındaki temel amaç; teğetsel gerilmeler sonucu oluşan kayma gerilmelerini arttırmak, zemin geçirimliliğini azaltmak, iri daneli zeminlerde boşluk oranı azaltılırken, ince daneli zeminlerde kıvam arttırılması gerekmektedir. Türkiye, deprem açısından aktif bir yapıya sahip ülkelerden bir tanesidir. Deprem haritasında Denizli İline bakılırsa %95' ine yakın kısmının 1. derece; geri kalanının ise 2. derece deprem riski altında olduğu görülmektedir. Deprem açısından aktif olan bölgelerde zeminin heterojen ve gevşek olması zeminde iyileştirme yapılmasını gerektirmektedir. Zemin malzemelerinin özelliklerinin belirlenmesindeki temel amaç ise; deprem anında oturmalar meydana gelmemesi ve can ve mal kayıplarının yaşanmaması için önem arz etmektedir. Yeni yerleşime açılacak bölgelerde ve mevcut risk taşıyan alanlardaki zemin özelliklerinin de bilinmesi planlama ve risk azaltmak için gereklidir. Denizli İli, Acıpayam İlçesi Oğuz Mahallesi zemin malzemesi olarak gevşek bir yapıya sahiptir. Zemin kumlu, siltli ve çakıllı malzemelerden oluşmaktadır. Zeminin gevşek bir yapıya sahip olması üzerine gelecek yüklerden kaynaklı oturmalara neden olacaktır. Bu tez çalışmamızda Denizli İli Acıpayam İlçesi Oğuz Mahallesi TOKİ İnşaatının zemin incelemesi yapılarak zemin iyileştirme yöntemleri kullanılmıştır. Alüvyon bir yapıya sahip arazide yapılacak olan TOKİ inşaatının zemin problemleri ele alınarak yapılan deneyler ve alınan önlemlerle imalatın sağlıklı yapılması, oluşacak zararların en aza indirgenmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil Engineer has to design according to the characteristics of the structure processing. These designs are made in two ways. The first method is to make the floor acceptable design as it is. The second is to design by making the floor more reliable. The main purpose of using soil improvement methods; How tangential stresses are made to increase shear stresses, to determine soil permeability, while reducing the gap ratio in coarse grained soils, increases the consistency of fine grained soils. Turkey earthquake origin is one of the countries with an active structure. 95% of the first degree; means that the rest is at risk of 2nd degree earthquake. One of the active ones in the earthquake environment is that the ground is heterogeneous and far away and that the ground is improved. The main purpose of determining the properties of soil materials; the earthquake did not occur during the settlement and life and property losses were important to avoid. To know the soil properties in the areas that will be opened to new settlement and in the existing risk areas are in planning and risk areas. Acıpayam District of Denizli Province has a structure here as the ground material of Oğuz Neighborhood. The floor is made of sandy, silty and gravel materials. The floor should have a wiped structure that will cause the device to settle from future loads. In this thesis, the soil investigation of the TOKİ construction in Oğuz Mahallesi of Acıpayam District of Denizli Province is carried out. It seizes the ground problems of TOKI construction which has an alluvial structure and makes experiences in this field and is planned within the production based on them, minimizing the damages that will occur.