BLDC motorlarda rejeneratif frenleme
Regenerative braking of BLDC motors
- Tez No: 632962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ MAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Fosil yakıtların kullanımının azaltılması ülkelerin hedefleri arasındadır. Çünkü gelecekte tükenecek olma ihtimalleri vardır ve çevreye sera gazı salınımına neden olurlar. Sera gazı salınımına neden olan sebeplerden biri fosil yakıtlı araçlardır. Son zamanlarda, fosil yakıtlı araçların yerini ulaşımda elektrikli araçların karşılayabileceği gözükmektedir. Elektrikli araçlar elektrik motorlarının içten yanmalı motorlara nazaran yüksek verimliliğe sahip olması nedeniyle daha düşük yakıt maliyetine sahiptirler. Bu tür araçların da bataryalarının yetersiz ve şarj istasyonlarının az olması belli mesafeler içinde kullanılmasını gerektirmektedir. Mesafeyi arttırmanın yollarından biri araç fren yaparken boşa kullanılan enerjinin tekrar kullanılabilir hale getirilmesi olan fırçasız doğru akım (BLDC) makinenin rejeneratif frenlemesidir. Bu tez çalışması, bir BLDC makinenin belirli bir süre motor olarak çalıştırılması bu sürenin dolmasının ardından rejeneratif frenleme ile durdurulması esnasında BLDC makinenin jeneratör olarak çalıştırılmasının benzetimini ve deney uygulamasını içermektedir. Matlab/Simulink programı kullanılarak BLDC makinenin motor ve jeneratör olarak çalıştırılmasının hem benzetimi hem de deneyleri sunulmuştur. Gerçekleştirilen benzetim çalışmasına göre %6,21'lik bir enerji geri kazanımı sağlanmıştır. Bunun uygulaması yapıldığında %6,37 değerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reducing of the use of fossil fuels is among the targets of countries. Because they are likely to run out in the future and cause greenhouse gas emissions to the environment. One of the reasons that cause greenhouse gas emissions are fossil fuel vehicles. Recently, it seems that electric vehicles can be used for transportation instead of fossil fuel vehicles. Electric vehicles have lower fuel costs due to the high efficiency of electric motors compared to internal combustion engines. This type of vehicles can be used certain distances because of the insufficient batteries and battery charge stations. One of the ways to increase the distance is the regenerative braking that recycle the wasted energy of brushless direct current machine (BLDC) when the vehicle brakes. This thesis includes the simulation and experimental application of a BLDC machine working as a motor for certain period and after the time period BLDC machine worked as a generator during the stopping with regenerative braking. By using the Matlab/Simulink program, both simulation and experiments of working BLDC machine as a motor and a generator are presented. According to the simulation results, a energy recovery of 6.21% was achieved. A energy regeneration of %6.37 was reached by the experimental study.