Exploring ELT pre-service teachers' and university instructors' concerns: Reflections on the perceived causes and solutions
Hizmet öncesi ve üniversite dil öğretmenlerinin kaygıları üzerine bir araştırma: Algılanan sebep ve çözümlere dair yansımalar
- Tez No: 632961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN İLİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, hizmet öncesi öğretmenlerin ve yükseköğretim kurumlarının hazırlık departmanlarında görev alan okutmanların öğretime dair endişeleri incelenmiştir. Çalışma, Türkiye'nin güney kısmında yer alan iki şehirde gerçekleştirilmiş olup, birinci katılımcı grubu bir devlet üniversitesinde bulunan 50 İngilizce dili hizmet öncesi öğretmenden, ikinci katılımcı grubu ise hem devlet hem vakıf üniversitelerinde çalışmakta olan 45 üniversite dil öğretmeninden oluşmaktadır. Katılımcılardan, kaygılarının düzeyini belirlemek amacıyla sayısal değerlendirme ölçeği içeren bir anketi doldurmaları istenmiştir. Yalçın Arslan (2014) tarafından hazırlanan bu ankete ek olarak, katılımcılarla bu kaygıların olası sebepleri ve çözümlerine dair fikirlerine ışık tutmak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler de yapılmıştır. Bu çalışmada, hizmet öncesi ve üniversite dil öğretmenlerinin hangi konularda kaygılı olduklarını ve bu kaygıların sebepleriyle alakalı görüşlerini keşfetmek amacıyla karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma, ek olarak, katılımcıların bu kaygıların nasıl çözülebileceği veya rahatlatılabileceği ile ilgili görüşlerini de araştırmaktadır. Bulgular, hizmet öncesi öğretmenlerin, üniversite dil öğretmenlerinden daha kaygılı olduğunu ortaya koymuştur. Deneyim eksikliği, hizmet öncesi öğretmenlerin özellikle sınıf ortamında başarılı olabilmekle ilgili olarak üniversite dil öğretmenlerinden daha kaygılı olmalarına sebep olmaktadır. İki katılımcı grubunun kaygılı oldukları konular kimi noktalarda değişiklik gösterse de çoğunlukla materyal ve donanım eksikliği, yönetimle yaşanabilecek anlaşmazlıklar ve öğretimde sınırlı esneklik gibi benzer konulardan oluşmaktadır. Çalışma, katılımcıların kaygıları ve bunların sebep ve çözümlerine dair görüşleri göz önüne alınarak öğretmenlik eğitim programları ve mesleki gelişim faaliyetlerine dair faydalı bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concerns of ELT pre-service teachers and university instructors regarding teaching are explored. The study was carried out with 50 third-year ELT pre-service teachers from a state university and 45 ELT university instructors from both state and foundation universities located in two cities in southern Turkey. The participants were asked to fill in a questionnaire with numeric rating scale allowing them to choose the extent of their concerns. In addition to the questionnaire prepared by Yalçın Arslan (2014), semi-structured interviews were conducted in order to shed some light on their views regarding the probable causes of and solutions to these concerns. A mixed-methods research design was employed in the study with the aim of exploring the areas ELT pre-service teachers and university instructors were concerned about and exploring their opinions regarding the causes of these concerns. In addition, the study looks for the participants' views on how these concerns can be remedied or relieved. The findings reveal that pre-service teachers are generally more concerned than university instructors. The lack of experience causes the pre-service teachers to worry more than university instructors especially about surviving in the classroom. Although the areas the two groups of participants are concerned about differ at some points, they are mostly formed around similar issues such as lack of materials and equipment, conflicts with management and limited flexibility in teaching. The study may have implications regarding the improvement of teacher education programs and professional development activities with reference to the participants' concerns and their reflections on the causes and solutions.