Asenapin'in farmasötik tabletlerdeki tayini için kemometrik olarak optimize edilmiş yeni bir kapiler elektroforez yöntemi geliştirilmesi
Development of chemometrically optimized capillary electrophoresis method for the determination of asenapine in pharmaceutical tablets
  1. Tez No: 633011
  2. Yazar: SONA ALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU YENİCELİ UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARIN GÜL DAL POÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Asenapin, şizofreni ve bipolar bozukluk hastalıklarında monoterapi ve yardımcı tedavi olarak onaylanmış antipsikotik bir ilaçtır. Bu çalışmada farmasötik preparatlarda asenapin'in belirlenmesi için yeni bir kapiler elektroforez yöntemi geliştirilmiştir. Optimizasyon çalışmalarını kolaylaştırmak amaçlı deneysel bir tasarım yöntemi olan Box-Behnken tasarımı kullanılmıştır. Çalışmalar sırasında 75 µm iç çapı olan 40 cm efektif uzunluğa (48 cm toplam uzunluk) sahip kapiler kullanılmıştır. Optimizasyon çalışmalarında çalışma tamponu pH'ı, çalışma tamponu derişimi ve uygulanan potansiyelin asenapin ve granisetron`un (IS) ayrılması üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Optimum koşullar, 25,7 kV voltaj, 20°C kapiler sıcaklığı ve çalışma tamponu olarak fosfat tamponu (15 mM, pH: 3,1) belirlenmiştir. Yöntem ICH kılavuzuna göre valide edilmiştir. 0,27-6,4 μg/mL derişim aralığında iyi bir doğrusallık elde edilmiştir. Saptama sınırı ve tayin sınırı değerleri sırasıyla 0,07 ve 0,24 μg/mL olarak bulunmuştur. Yöntemin gün içi ve günler arası kesinlik ve doğruluk çalışmaları için geri kazanım %97,8-100,8 aralığında ve %BSS`nin 2'den az olması tatmin edici bulunmuştur. Önerilen yöntem asenapin tabletlerine uygulanan ilk kapiler elektroforez yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Asenapine is an antipsychotic drug approved as monotherapy and adjunctive therapy in schizophrenia and bipolar disorder diseases. A new capillary electrophoresis method was presented for the determination of asenapine, an atypical antipsychotic drug, in pharmaceuticals. During the studies, capillary with an inner diameter of 75 µm and an effective length of 40 cm (48 cm total length) was used. Box-Behnken design, an experimental design method, was used to investigate the effects of run buffer pH, run buffer concentration and applied potential on the separation of asenapine and granisetron (IS). The optimum conditions were phosphate buffer (15 mM, pH:3,1) with 25,7 kV voltage and 20°C capillary temperature. The method was validated according to ICH guideline. A good linearity was obtained in the concentration range of 0,27-6,4 µg/mL with LOD and LOQ values of 0,07 and 0,24 μg/mL, respectively. The precision and accuracy of the method were satisfying with intra and interday recovery values of 97,8-100,8% and RSD less than 2%. The proposed CE method was applied to asenapine tablets successfully, for the first time.