Kamila Shamsie'nin eserlerinde travma ve bellek
Trauma and memory in the fiction of Kamila Shamsie
- Tez No: 633030
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kamila Shamsie'nin seçilen eserlerinde, bireysel ve kolektif travmaların karakterler aracılığıyla nasıl iç içe geçtiği ve temsil edildiğini incelemektir. Karakterlerin geçmişleri tarafından ele geçirilmiş olan travmatik bellekleri üzerinden yaşadıkları travmalar aktarılmıştır. Bireysel ve kolektif travmalar, yer değiştirme, savaş, göç, terör saldırıları ve politik hareketler gibi kolektif felaketlere sebep olan durumlara odaklanılarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, travma teorisi için Cathy Caruth, Domick LaCapra, Soshana Felman, Dori Laub, Jeffrey C. Alexander, Roger Luckhurst ve Michelle Balaev gibi çağdaş eleştirmenlerin çalışmaları, bellek alanında ise Maurice Halbwachs, Van der Kolk and Marianna Hirsch'in çalışmaları esas alınmıştır. Çalışma, giriş ve sonuç dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, travma teorisinin tarihsel gelişimi ve ilgili literatür verilmiştir. İkinci bölümde, eserleri bireysel ve kolektif travmalara ayna tutan Kamila Shamsie'nin hayatı kültürel, politik ve sosyal yönden değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana kısmını oluşturan üçüncü bölümde, Kamila Shamsie'nin Broken Verses, Kül Olmuş Gölgeler (Burnt Shadows), Taşlarda Gizli Tanrılar (A God in Every Stone) and Home Fire adlı dört eserindeki travma ve bellek temsilleri incelenmiştir. Her birinde bireysel ve kolektif düzeyde yaşanan travmaların dile getirildiği bu romanlar, travma sonrası yaşanan etki ve belirtilerin bir temsilini sunmaya çalışmaktadır. Shamsie, anlatı tekniğini, okuyucuya travmaların psikolojik ve sosyal etkilerini aktarmak ve onları bireysel ve kolektif düzeyde yaşanan acılara tanık etmek amacıyla kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how individual and collective traumas are presented and engaged via the characters in the selected novels of Kamila Shamsie. The traumas of the characters are portrayed by exploring the traumatic memories of the characters haunted by their past. Individual and collective traumas are examined with a specific focus on the issues of collective catastrophes such as displacement, war, immigration, terror attacks, and political movements. This study applies the principles of trauma theories from contemporary critics Cathy Caruth, Domick LaCapra, Soshana Felman, Dori Laub, Jeffrey C. Alexander, Roger Luckhurst and Michelle Balaev, and theories of memory from Maurice Halbwachs, Van der Kolk and Marianna Hirsch. The study is structured in three main chapters, introduction and conclusion. The first chapter gives the historical background of trauma theory and the review of related literature. The second chapter presents the cultural, political and social background of the writer, Kamila Shamsie, whose works mirror individual and collective traumas. The third chapter, which is the core of the study, examines the representation of trauma and memory in four novels by Kamila Shamsie: Broken Verses, Burnt Shadows, A God in Every Stone and Home Fire. These novels, each of which depicts traumas suffered on individual and collective levels, strive to give the representation of post trauma effects and symptoms. Shamsie utilises her narrative strategy to present the readers psychological and social effects of traumas and allows them to bear witness to the individual and collective sufferings.