Instabil, kompleks distal radius klrlklarlndasınıflama sistemlerinin karşılaştırılması ve dinamikeksternal fiksatör ile tedavi sonuçlarımız
Comparson of instable, complex distal radius fractures classification systems andclinical results of treatment with dynamic external fixator
- Tez No: 633040
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ankara Numune Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak-1995/0cak-1997 tarihleri arasında, 20 hastanın 21 el bileğine cerrahi tedavi uygulanmıştır. Bu hastalar bilgisayarlı tomografi ile değerlandirilip Ferrandez, Melone, Frykman sistemlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sistemler içinde en etkin Fernandez sınıflama sistemidir. Bu hastalara volar ve/veya dcrsal yaklaşımlarla açık redüksiyon, perkütan çivileme, plak tespiti ve dinamik aksternal fiksatör v.b. tedavi türlerinin çeşitli kombinasyonları uygulanmıştır. Ortalama takip süresi bir yıldır. Green ve O'brain'e göre klinik başarımız ortalama %83, Sarmiento'ya göre anatomik restorasyon başarımız ortalama %71 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Twenty-one wirst joint of twenty patients were surgically operated in Ankara Numune State Hospital, Department of 1. Orthopeoedics and Traumatology between the dates January 1995 and January 1997. These patients were classified according to Fernandez, Melone, Frykman systems after being evaluated with computed tomography. Various combinations of open reductions, percutaneous nailings, plague fixations and dynamic external fixators were applied with volar and/or dcrsal approaches. Average follow-up period was one year. According to Green and Obrain, our elinical success was %83, and according to sarmiento our succes in anatemical restcration was %71.