2015-2018 yılları arası Knidos kandil buluntuları
Knidos oil lamps from 2015 to 2018
  1. Tez No: 633046
  2. Yazar: SİMGE YAĞMUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTEKİN M. DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Pişmiş toprak kandillerin kullanım amaçlarından en önemlisi aydınlanmadır. Kandiller insanoğlunun ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan ve hemen hemen her dönemde karşılaştığımız bir araçtır. Her dönem farklı formlara, çeşitli bezemelere ve kabartmalara sahip olan kandiller, birçok araştırmacı ve bilim insanının makalale, kitap ve tez konusu olmuştur. Onların yaptığı bu araştırmalar sayesinde ise kandiller pek çok tipe ayrılmıştır. Buda bize kandilleri anlamamız ve tarihlendirmemiz konusunda yol gösterici olmuştur. Datça bölgesinin en önemli seramik üretim merkezlerinden biri olan Knidos, kandiller konusunda da bize geniş bir yelpaze sunmaktadır. Burada bulunan önemli seramik atölyeleride bize buradaki kandil buluntularının önemine ışık tutmaktadır. Ve burada yapılan araştırmalar ve kazılar sonucunda da Knidos kandillerinin ne kadar geniş alanlara yayıldığını görmekteyiz. Knidos kazı ve araştırmalarında 2015 ve 2018 yılları arasında bilimsel çalışmalarla gün yüzüne çıkarılan ve incelenen MÖ 3. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar geniş bir dağılım gösteren, farklı form ve kullanım amaçları olan kandiller tezimin konusunu oluşturmaktadır. Öncelikle bu tezde kandil tarihçesi hakkında bilgiler verilmiş ve kandillerin bu süreçte form değişimleri ele alınmıştır. Zaman içerisinde değişen bu formlar ayrı ayrı ele alınmış ve incelenmiştir. Tez içerisinde toplam 86 adet kandil bulunmaktadır. Bu kandiller üzerinde yapılan tipoloji ve kronoloji çalışmaları sonucunda belirli sınıflara ayrılmışlardır. Bu sınıflandırmalar kronolojiye göre yapılmıştır. Aynı zamanda kendi içerisinde de tipolojik bir sınıflandırmaya tabii tutulmuştur. Aynı dönem üretim yapılan yakın yerlerdeki kandiller de değerdirmelerinin bir parçası olup benzer ve farklı yanları ele alınmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Knidos Antik kenti içerisinde bulunan kandillerin nerede üretildiği, kökeni, orada bulunan seramik üretim atölyesi tespit edilmiştir. Bunun sonucunda üretimi yapılan kandillerin nerelere ihraç edildiği ve hangi kentlerle ticari ilişkiler kurduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelime: Knidos, Knidos seramiği, Knidos kandilleri, Kandil
Özet (Çeviri)
The most important of the use of terracotta oil lamps is enlightenment. Oil lamps are a tool that emerges in line with the needs of human beings and we encounter in almost every period. Oil lamps, which have different forms, various decorations and reliefs in each period, have been the subject of articles, books and theses of many researchers and scientists. With their research, oil lamps are divided into many types. These have guided us to understand and date the lamps. Knidos, one of the most important ceramic production centers in Datça region, offers us a wide range of oil lamps. The important ceramic workshops here highlight us the importance of oil lamps here. As a result of the researches and excavations carried out here, we see how large the Knidos oil lamps have spread. In the Knidos excavations and researches, oil lamps, which have a wide distribution from the 3rd century BC to the 6th century AD, which were unearthed and analyzed between 2015 and 2018, are the subject of my thesis. Firstly, in this thesis, information about the history of the lamp is given and the form changes of the lamps in this process are discussed. These forms, which have changed over time, are handled and examined separately. There are 79 oil lamps in the thesis. As a result of typology and chronology studies on these lamps, they were divided into certain classes. These classifications are made according to chronology. It is also subjected to a typological classification. In the same period, oil lamps near the production areas are also a part of their evaluation and similar and different aspects are discussed.