Tip 1 Diyabet hastalığının maliyet analizi
Cost analysis of Type 1 Diabetes illness
- Tez No: 633047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Kronik hastalıklardan biri olan Tip 1 Diyabet (T1D) hastalığı bireyler ve toplum için kayda değer ekonomik bir yük olmaktadır. T1D hastalık maliyet analizinin yapılması ve karar vericilere yol göstermesi önem arz etmektedir. T1D hastalığından dolayı ortaya çıkan maliyetleri hastane, geri ödeme kurumu ve hasta perspektifleri ışığında ele alarak birim maliyetleri ve ömür boyu maliyetleri hesap ederek sağlık politikası yapıcılarının alacakları kararlarda yol göstermektedir. Yöntem: Çalışmanın verileri, hastane bilgi sistemi, yüz yüze anket yöntemi, uzman görüşü, mutemetlik, döner sermaye işletme müdürlüğü Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ve hastane kayıtlarından yararlanılarak elde edilmiştir. Yıllık hasta başı toplam maliyetler ve ömür boyu maliyetler hesap edilmiştir. Bulgular: Maliyetler yıllık birim maliyetler olarak ele alınmıştır. Hastanenin T1D'li hasta için katlandığı personel maliyeti 63,5₺ ve genel hizmet maliyeti 11,85₺ olarak tahmin edilmiştir. T1D'li hasta için geri ödeme kurumunun katlandığı tedavi maliyeti 204₺ ve ilaç maliyeti 1.602,65₺ olarak tahmin edilmiştir. Geri ödeme kurumu T1D'li hasta için insülin pompası kullanmayan hasta için 3.602,45₺ ve insülin pompası kullanan hasta için 7.483,25₺ olarak hesap edilmiştir. Hastaların katlandığı cepten ödemeler incelendiğinde insülin pompası kullanmayan hastanın 3.129,15₺, insülin pompası kullanan hastanın 5.990,82₺ ve sensör kullanan hastanın 17.945,25₺ maliyete katlandığı bulunmuştur. Toplam maliyetler ise insülin pompası kullanmayan hastanın 6.807,25₺, insülin infüzyon pompası kullanan hastanın 11.753,4 ₺ ve sürekli kan şekeri ölçüm sistemi kullanan hastanın 23.711,42₺'dir. Sonuç: Artan T1D vakaları sağlık harcamalarının önemli bir kısmının T1D'e ayrılmasına sebep olmaktadır. Maliyetlerin azaltılması için hastalığın yönetimi önemlidir. Hastalığın kontrol edilmediği durumlarda hasta hipoglisemi veya hiperglisemi yaşayacak ve maliyetlerde artış meydana gelecektir. Elde edilen veriler T1D'in kaynak dağılımı ve hizmet verimliliğini değerlendirmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Type 1 diabetes that one of the chronic disease, is economic burden to individuals and society. Cost analysis of T1D is so important in terms of guiding decision makers. It is aimed to guide the decisions of health policy makers by calculating the costs of T1D as total costs and lifetime costs according to the perspectives of the patient, hospital and reimbursement institution. Method: The data of the study were obtained by using the hospital information system, face-to-face survey method, expert opinion, hospital records, Health Practice Communiqué (SUT). It has been calculated annual total cost of per patient and lifetime cost. Findings: The burden of T1D has been calculated as annual per patient. The hospital personal cost for patients with T1D was estimated at 63.5₺ and the general service cost was 11.85₺. The reimbursement institution has estimated the cost of treatment 204₺ and the cost of drugs 1602₺ for patients with T1D. Annual medical device cost was calculated as 3.602.45₺ for patients who did not use insulin pump and 7.483.25₺ for patients who did not use insulin pump. The patient has estimated estimated to be 3.129,15₺ for the patient who did not use insulin pump, 5.990,82₺ for the patient using insulin pump and 17.945,25₺ for the patient who using sensor. Annual total cost was calculated to be 6.807,25₺ for the patient who did not use insulin pump, 11.753,42₺ for the patient using insulin pump and 23.711,42₺ for the patient using continuous blood glucose measurement system. Results: Increasing cases of type 1 diabetes cause a significant part of health expenditures to be allocated to type 1 diabetes. Patients ought to managed the disease in order to minimize their costs. In cases where the condition can not be controlled, the patient will experience hypoglycemia or hyperglycemia, thus increasing costs.