Katılım bankacılığının Türkiye ekonomisine etkileri; 2015-2018 yılları arası
The effects of participation banking in Turkey's economy; Between 2015-2018
  1. Tez No: 549803
  2. Yazar: İSMAİL YENİCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde katılım bankacılığı, İslami kurallar dâhilinde bankacılık çalışmalarını faizsiz bir şekilde yürüten kuruluşlardır. İslami finans, muhtelif mali çalışmalarını İslam dini anlayışları dâhilinde yürüten bir sistem olarak açıklanmaktadır. İslam dininde faizin haram olarak görülmesi neticesinde seçenek olarak kabul edilen anlayıştır. Faize karşı parasını evde saklayan fertlerin, para piyasası dışına çıkarak kullanılmayan paralarını ekonomiye kazandırarak ülkenin gelişmesine katkı sağlamak katılım bankacılığının esas amacıdır. Katılım Bankaları gerçek ekonomiyi para veya kredi yoluyla destekleyerek, parasal kesimde çalışma yapan bankalardır. Türkiye'de faaliyetlerini sürdürmekte olan, kamu ve özel sermayeli olmak üzere 5 adet katılım bankası bulunmaktadır. Bu bankaların 2'si kamu sermayeli, 3'ü ise özel sermayeli bankadır. Bu çalışmada katılım bankacılığının 2015-2018 yılları arasında Türkiye ekonomisine etkileri incelenmiştir. Katılım bankacılığının, ortaya çıkmasından bu yana geçen sürede ekonomiye olan katkıları düşünüldüğünde gelişim göstermesinin devam edeceği görülmektedir. Kararlı bir şekilde büyümenin devam etmesi personel sayısının artırılması ve şubeleşmeyle gerçekleşecektir. Sonuç olarak; geleneksel bankalara göre oransal olarak daha hızlı bir büyüme trendi içinde olan katılım bankacılığı, kurulduğu günden bu yana hızlı bir şekilde yayılmakta ve finansal sistem içindeki payları Türkiye'de ve diğer dünya ülkelerinde gün geçtikçe artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, participation banking is an organization that carries out banking activities without interest in Islamic rules. Islamic finance is described as a system that carries out various financial studies within the framework of Islamic religious concepts. It is an understanding accepted as an option as a illicit in the religion of Islam. The main purpose of participation banking is to contribute to the development of the country by bringing out the unused money of the individuals who keep their money in the house against the interest in the money market. Participation Banks are banks that work in the monetary sector by supporting the real economy through money or credit. Which operates in Turkey, there are 5 pieces of bank participation, including public and private capital. Two of these banks are public capital and 3 are private capital banks. In this study, examined the effects of participation banking in Turkey's economy in the years 2015-2018. It is seen that development banking will continue to improve when the contributions of the banking sector to the economy have been considered. Steady growth will be achieved by increasing the number of personnel and branching. As a result; participation banking is proportionally in a faster growth trend compared to traditional banks, its inception has spread quickly since and shares in the financial system shows day quickly rising in Turkey and other countries in the world.